GenelKıbrısManşet

Serdaroğlu: “Nerede kira masrafı nerede ilaç masrafı, nerede çocuğuna bir şeker alabilme imkanı….?”

-Mine İçsel

Asgari ücret masasında işçi kesimini temsil eden Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kıbrıs Postası TV’de katıldığı programda asgari ücret konusunu değerlendirdi.

İşveren ve hükümet iş birliği…

“Asgari ücretin 8 bin 600 TL’de kalacağı belliydi diyen” Serdaroğlu, “daha itirazlar görüşülmeden işveren temsilcisi ‘sanki Başbakanmış gibi’ müjdeyi verdi” diye ekledi.

İşverenin toplantıdan çok önce asgari ücreti açıkladığını hatırlatan Serdaroğlu, açıklanan bu rakamın, hükümetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından da onaylandığı ve bu yaşananların resmen işveren ile hükümetin arasındaki iş birliğinin bir teyidi olduğunun vurgusunu yaptı.

Çözüm açıklaması: “Aynı aileden 2 kişi çalışırsa sorun kalmaz”

4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcama tutarının 9 bin 46 TL olarak belirlendiğini ve açıklanan asgari ücretin belirlenen açlık sınırının dahi altında kaldığını belirten Serdaroğlu, bu konu gündeme geldiğinde aynı aileden 2 kişi çalışırsa sorun kalmaz minvalinde yanıt aldıklarını dile getirerek şöyle konuştu:

“Sayın Bakan aynı aileden 2 kişi çalışırsa  17 bin TL girecek eve, geçinilebilir diyor. Ama İstatistik Kurumu’nun araştırmasına baktığımız zaman 1 ailede yalnızca 1 kişinin çalıştığını görüyoruz. Ayrıca nerede bu harcamaların kira kısmı, ilaç kısmı, çocuğuna bir şeker alabilme kısmı. Sadece açlık sınırını geçiyor 2 kişinin aldığı asgari ücret”

Diğer Haberler