EkonomiKıbrısManşetSürmanşetTürkiye

Şimdi mahvolduk! TC Merkez Bankası faiz değiştirmedi, Türk Lirası çakıldı

TCMB, beklentilere ters şekilde politika faizini %10.25'te sabit tuttu. Dolar 8, Euro 9.45, sterlin 10.50 TL’ye dayandı

GIYNIK ÖZEL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası ve ekonomiyle ilgili tüm gerçekleri göz ardı piyasanın tüm beklentilerine rağmen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) değiştirmedi ve yüzde 10.25’te sabit tuttu.

Kararın açıklanmasından dakikalar sonra Türk Lirası dövizler karşısında roket hızıyla çakıldı. 5 dakika sonuna dolardaki artış yüzde 2’yi geçti.

Dakikalar içinde dolar 7.99 TL, Euro 9.45 TL, sterlin de 10.50 TL’ye ulaştı. Kurlardaki artışın çok daha dramatik boyutlara yükselmesi bekleniyor.

TC Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Likidite yönetimindeki esnekliğin arttırılmasına ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verildi. Para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek GLP faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar verildi.”

Son dönemde atılan politika adımlarıyla birlikte ticari ve bireysel kredilerdeki normalleşme eğilimi belirginleştiğinin belirtildiği açıklamada, “Para politikası ve likidite yönetimi kapsamında atılan adımlarla finansal koşullarda belirgin bir sıkılaşma sağlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haberler