EkonomiManşetToplumTürkiye

Şimşek’ten yeni TCMB Başkanı Karahan hakkında değerlendirme

Hafize Gaye Erkan’ın görevden affını istemesi ve bu talebi üzerine görevden alınmasının ardından yeni Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, atama kararı öncesi yaptığı paylaşımda, kendi önerisi doğrultusunda yapılan atama yapıldığına dikkat çekerek, “Yeni atanacak Merkez Bankası Başkanı olağanüstü bilgi birikimi ve uzmanlığa sahip, saygın bir makroekonomist” ifadelerini kullanmıştı.

Şimşek’in bu ifadeyi İngilizce yaptığı paylaşımda kullanması, dış piyasalara ekonomik istikrar açısından devamlılık mesajı verem amacı taşıdığı belirütiliyor.

Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını istedi ve yerine yeni atama yapıldı. Görevden ayrılmak istediğini sosyal medyadan duyuran Erkan, Haziran 2023’ten bu yana Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Bakan Şimşek, yeni başkanın kendi önerisi doğrultusunda atanacağını vurguladı. Şimşek, görev değişiminden hemen önce Türkçe ve İngilizce paylaşım yaptı.

Şimşek, Türkçe paylaşımında, şöyle dedi:

“Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Şimşek, aynı saatlerde İngilizce paylaşım yaptı ve bu paylaşımında Türkçe paylaşımında, atanacak ismi belirtmede ek olarak şu ifadeyi kullandı:

“Olağanüstü bilgi birikimi ve uzmanlığa sahip, saygın bir makroekonomist”

Şimşek’in açıklamalarından bir süre sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Fatih Karahan’ın TCMB Başkanlığı’na atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Diğer Haberler