KıbrısManşet

Sol Hareket: Müzakereler Guterres çerçevesi temelinde başlamalı

BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Jane Holl Lute: Müzakerelerin kaldığı yerden, Guterres Çerçevesi temelinde yeniden başlamasını talep etti

Sol Hareket adına yazılı açıklama yapan Abdullah Korkmazhan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Lute ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamaların Kıbrıslı Türk toplumunun iradesini yansıtmadığını ileri sürerek, “Tatar, BM parametrelerini, varolan uzlaşıları ve Guterres Çerçevesini yok sayarak, yalnızca egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devleti görüşeceğini açıklaması, yeni bir müzakere süreci ve 5+1 uluslararası konferans çabalarını başlamadan berhava etmektedir” iddiasında bulundu.

Korkmazhan, müzakerelerin yeniden başlayabilmesi ve 5+1 uluslararası konferansın toplanabilmesi için Tatar’ın bugüne kadar sağlanan ilerlemelere, Guterres çerçevesine ve BM parametrelerine saygı göstermesinin şart olduğunu savunarak, BM parametrelerini görmezden gelip, iki devletli çözüm için müzakere yapılacağını sanmanın boş bir hayal olduğunu ileri sürdü.

Korkmazhan, şu görüşleri öne sürdü: “Mümkün olan ve her iki toplum tarafından kabul edilebilir olan çözüm, tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası temsiliyeti olan, siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli federasyondur.

Tatar ve çevresi 40 küsur yıldır dile getirilen ancak gerçekleşmesi mümkün olmayan iki ayrı devlet politikası ile aslında Kıbrıslı Türkleri statükoya mahkûm etmeye çabalamaktadır

.” Korkmazhan, “Kıbrıslı Türk toplumu statükonun devamından yana değildir. Erken federal çözüm toplumun büyük çoğunluğunun ortak talebi ve iradesidir. Seçimlerde irade gaspı ile oldu bitti yaratıp, çözüm mücadelesini durduracağını sananlar yanılmaktadırlar” iddialarında bulundu ve federal çözüme ulaşana kadar mücadelelerinin büyüyerek ve daha kararlı bir şekilde devam edeceğini kaydetti.

Diğer Haberler