GenelKıbrısManşet

Soruşturma özel kalemde mi duracak?

Çalışma Bakanlığı özel kalem müdürü Oğuz Köse’nin tutukluluğu sürerken, dikkatler soruşturmaya ve yeni tutuklamalara çevrildi

DEVRİM DEMİR 

Çalışma Bakanlığı özel kalem müdürü Oğuz Köse’nin tutukluluğu sürerken, dikkatler soruşturmaya ve yeni tutuklamalara çevrildi

SADECE ÖZEL KALEM Mİ?

Ülkede infiale neden olan Çalışma Bakanlığı Özel Kalem Müdürünün tutuklanmasına ilişkin yankılar devam ederken, soruşturmanın hangi boyutta olduğuna dair soru işaretleri de sürüyor. ‘Görevi kötüye kullanma’ ve ‘rüşvet’ suçlaması ile poliste tutukluluğu süren Çalışma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü’ne rüşvet verenlerle ilgili polisin izleyeceği tutum kamuoyu tarafından merak ediliyor. Özel Kalem müdürü Köse’ye yetkiyi kimin verdiği ve verilen rüşvet sonrası gerçekleşen işlemlerin altına kimlerin imza attığı, kamuoyu tarafından sorgulanıyor. Polis, İskele’de bir inşaat firmasının işlerini daha hızlı yaptırmak için zanlı Köse tarafından talep edilen hediyelerin zanlıya verildiğini tespit ettiğini aktarmıştı.

YENİ TUTUKLAMALAR GÜNDEMDE

Lefkoşa’da geçtiğimiz Mart ayında tutuklanan Serdinç Maypa’nın mahkemede verdiği ifade sonrası, yargıcın polise verdiği emir doğrultusunda birçok evrakı mercek altına alan Mali Polis, Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse’yi tutuklayarak düğmeye bastı. Köse’nin zincirin ilk halkası olduğu iddia edilirken, çok ses getirecek yeni isimlerin olduğu ileri sürülüyor. GIYNIK Gazetesi’nin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Mali Polis’in birçok iş yerine baskın yaptığı öğrenilirken, yeni tutuklamaların da gündemde olduğu öğrenildi. 4 Temmuz tarihinde tutuklanarak aleyhinde ek üç günlük daha tutukluluk süresi uzatılan zanlı Köse’nin yarın yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarılması bekleniyor.

KÖSE GÖREVDEN ALINDI

Öte yandan, reçete soruşturmasında ardı ardına açıklamalar yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dün nihayet sessizliğini bozdu. Bakan Sadık Gardiyanoğlu, TİKEN’in manşetinden sonra hem Özel Kalemi Oğuz Köse’yi görevden aldı hem de bakanlık üzerinden konuya ilişkin açıklama yaptı. Bakanlığın açıklaması şöyle: “Polis Genel Müdürlüğü tarafından açılan soruşturma sonucunda halen tutuklu bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse, bugün itibarı ile bu görevinden alınmıştır. Hakkındaki soruşturmanın salimen tamamlanabilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu süreçte Polis Genel Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde çalışmaktadır. Bakanlığımız gerek soruşturma gerekse yargı sürecinde hem Polis hem de Mahkeme ile uyumlu çalışarak adaletin yerini bulması için üzerine düşen görevi yapacaktır. Kamuoyunun bilgisine önemle duyurulur.”

Diğer Haberler