KıbrısManşetPolisiye – Adli

Soruşturma sürüyor, zanlılar 6 gün daha tutuklu kalacak

Lefkoşa'da ele geçirilen 9mm'lik tabanca, şarjör ve mermilerle ilgili tutuklanan Türkmenistan uyruklu Babajan Ergeshev ile Babajan Hudayberdiyev dün mahkemeye çıkarıldı. Polis, olayla ilgili 5 kişinin daha arandığını söyledi. Soruşturmanın sürmesi nedeniyle zanlılar, 6 gün daha tutuklu kalacak.

Lefkoşa Polis Müdürlüğüne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi ve Adli Şube ekipleri tarafından yapılan operasyon sonucunda, silahla yakalanan Türkmenistan uyruklu Babajan Ergeshev ile Babajan Hudayberdiyev dün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olguları aktaran Polis çavuşu Aygün Karagil, 5 Mayıs 2024 tarihinde saat 01.00 raddelerinde, Lefkoşa’dafaaliyet gösteren bir marketin oto parkında Lefkoşa Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi ve Adli Şube Amirliği Ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon sonucunda  zanlı Babajan Ergeshev tarafından, zanlı Babajan Hudayberdiyev’e verilen bir adet seri numarası olmayan 9 mm çapında Sig Sauer marka tabanca, şarjörü ve şarjör içerisinde 4 adet 9 mm çapında merminin tespit edilerek zanlıların suçüstü tutuklandığını söyledi.

Parmak izi araştırılıyor

Zanlıların Mağusa ve İskele’deki ikametgahlarının arandığını ve kanunsuz bir şey tespit edilmediğini söyleyen Karagil, her iki zanlının da gönüllü ifade verdiğini kaydetti. Karagil, 7 Mayıs 2024 tarihinde, zanlılara ait cep telefonlarında gerekli inceleme yapılabilmesi amacı ile PGM Data İnceleme Şubesi’ne, emare tabanca, şarjör ve mermiler üzerinde parmak izi araştırılması için PGM parmak izi inceleme şubesine teslim edildiğini anlattı.

5 kişi aranıyor

Polis Çavuşu Aygün Karagil mesele ile ilgili zanlıların kabul niteliğinde gönüllü ifade verdiğini, aranan şahıs sayısının 5 kişiye çıktığını, bu şahıslar aleyhinde derdest emri temin edildiğini ve bu kişilerin halen arandığını belirtti.

Silahı Yeşilköy’de aldı

Polis çavuşu Aygün Karagil, zanlı Babajan Ergeshev’in emare tabancayı kendisine gönderilen konum üzerine Yeşilköy’de temin etmiş olduğu, yerin tespit edilerek fotoğraflandığını söyledi. Polis, zanlıların serbest kalmaları durumunda aranmakta olan şahıslara ve alınması gereken ifadelere etki etme olasılığı kuvvetle muhtemel olduğundan soruşturma maksatlı 6 gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti. Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların 6 gün süreyle tutuklu kalmalarına emir verdi. (Kamalı Haber)

Diğer Haberler