KıbrısManşet

Sosyal konut projesinin lansmanı yapıldı: “10 bin kişi ev sahibi olacak”

İçişleri Bakanlığı Sosyal Konut Projeleri'nin tanıtımı yapıldı. Tanıtımda konuşan İçişleri Bakanı Baybars, projeyle 10 bin kişinin ev sahibi olacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Sosyal Konut Projeleri “Sıcak Bir Yuva, Çağdaş Bir Yaşam” sloganıyla Lefkoşa Golden Tulip Otel’de basına tanıtıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın “Sıcak bir yuva” sloganıyla başlattığı Sosyal Konut Projesi lansmanı başladı. Lansman etkinliğine, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu Ekonomi Bakanı Hasan Tacoy, birçok Milletvekili ve belediye başkanları katılım gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sosyal konut projesiyle amaçlanan şu şekilde ifade edildi:

“İhtiyaç duyulan bölgelerde konut sorununa çözüm üretmek; yurttaşlarımızın yaşadıkları topraklardan başka bölgelere göç etmeleri yerine, kendi bölgelerinde kök salarak, en temel insan hakkı olan elverişli konutlara sahip olmalarını sağlamak; nüfusun ülke coğrafyasına dengeli bir biçimde yayılmasına yardımcı olmak; sadece kırsal kesimlerde yaşayan gençlerin veya düşük gelirli vatandaşların ev sahibi olması değil, kentte yaşayan ve ev sahibi olamayacak durumdaki vatandaşlarımızın da konut sahibi olabilmelerini sağlamak.”

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

Gençler ve dar gelirli vatandaşlar, yüzde 20 peşinatla projeye başvurabilecek.

Vatandaş, 240 ay vadeyle, asgari ücretin yarısını geçmeyecek taksitlerle ev sahibi olabilecek.

Aranan kriterler, şöyle açıklandı:

  • KKTC vatandaşı olmak,
  • 25 yaşından büyük olmak veya 25’in altındaysa evli olmak,
  • Kendisi veya eşi uzerinde tapu bulunmaması,
  • Kırsal kesim arsası almamış olması

BAYBARS: “10 BİN KİŞİYİ EV SAHİBİ YAPMAYI PLANLIYORUZ”

Etkinlikte konuşan İçişleri Bakanı Baybars, “Hedefimiz ilk etapta 1450 vatandaşımızı 2023 yılına kadar ev sahibi yapmaktır” diyen Baybars, konut edindirme biriminin, 3 bin 500 konut ile 10 bin kadar insanı ev sahibi yapmayı planladığını kaydetti.

KKTC’de ihtiyaç duyulan tüm bölgelerde konut sorununu yok etmek ve yurttaşların yaşadıkları yerlerinden göç etmelerini engellemek adına çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Baybars “Vatandaşın, kira öder gibi ev sahibi olması için konut edindirme birimini görevlendirdik” dedi.

Sadece kırsalda yaşayan değil, kentlerde yaşayan dar gelirli vatandaşları da ayrıştırmadan, tümünü ev sahibi yapmak adına yola çıktıklarını söyleyen Baybars, Güzelyurt, Lefke ve İskele’de arazi tespit çalışmalarının gerçekleştiğini, Lefkoşa ve Girne’de bitmek üzere olduğunu ifade etti.

Baybars, yapılan araştırmalar neticesinde, ilk olarak Mağusa Maraş Sosyal Konut Projesi’nin başlamasına karar verdiklerini, ilk etap temelini 2021 yılının başında atacaklarını, 2 yılın sonunda da tamamlamayı planladıklarını, projenin 3 etapta tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Projenin birinci etabında bir ilk gerçekleştirileceğini’ ifade eden Baybars, zemin katların “engelsiz yaşam” standartlarına uygun bir şekilde inşa edileceğini söyledi.

ARTER: “PROJENİN HER AŞAMASINDA BİRLİKTE ÇALIŞTIK”

Projeyle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşmak adına kürsüye çıkan Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ise, 5 yılı aşkın bir süredir belediye başkanlığı yaptığını ve böyle bir ihtiyacın var olduğunu ve her geçen gün bu ihtiyacın arttığını söyledi.

Projenin her aşamasında bakanlıkla beraber çalıştıklarını ifade eden Arter, sosyal konut projeleri konusunda uzun yıllardır böylesi bir canlanmanın yaşamadığını söyledi.

Mağusa halkı olarak İçişleri Bakanlığına teşekkürlerini sunan Arter, yapılacak konutlarla beraber süratin de çok önemli olduğuna dikkat çekti.

ÖZÇINAR: “PROJE BÜYÜK BİR İHTİYAÇ”

Arter’in ardından kürsüye çıkan Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, projenin büyük bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ülke koşullarının iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Özçınar, önemli olanın, projelerin sürdürülebilirliği olduğuna dikkat çekerek, hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

ÖZERSAY: “DAHA ADİL VE PLANLI BİR ADIM”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise, kırsal kesim arsası dağıtma meselesinin geçmiş yıllarda adaletsizliği körüklediğine dikkat çekerek, buna bir son vermek adına, daha adil ve daha planlı olarak böyle bir adıma gerçekten ihtiyaç olduğunu söyledi.

TATAR: “MARAŞ DÜNYA YILDIZI, KAPALI OLAN BÖLGEYİ DE AÇMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Başbakan Ersin Tatar da konuşmasında, dünyanın her yerinde böyle bir hassasiyet olduğunu ifade etti.

ngiltere’nin en büyük sorunlarından birinin pahalı konut fiyatları olduğunu, bunun KKTC’de de baş gösterdiğini ifade etti.

Projenin devam etmesinin önemli olduğunu, adaleti korumak gerektiğini ve siyasallaşmaması gerektiğini vurgulayan Tatar, Maraş’ın dünyanın yıldızı olduğunu, projenin Kapalı Maraş’ın hemen yanında bulunduğunu, Başbakan Yardımcısı ile bölgeyi açmaya çalıştıklarını ve adalete dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

“KONUT SAHİBİ OLACAKLAR İTİBAR SAHİBİ İNSANLAR OLACAK”

Sosyal konut verilecek insanların, itibar sahibi olması gerektiğini söyleyen Tatar, hükümet ortağı olarak konuyu takip edeceklerini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Postası

Diğer Haberler

Başa dön tuşu