DünyaManşet

SpaceX, uzay aracı istasyonuna çevirdiği yüzer sondaj platformlarından “dünyanın her yerine” inşa edecek

Elon Musk, platformların hem iniş hem kalkış için kullanılmasını planlıyor

Ünlü girişimci Elon Musk, açık deniz petrol sondaj platformlarını SpaceX uzay aracı fırlatma noktalarına dönüştürdüklerini doğruladı.

SpaceX 21 Ocak’ta Mars’a gidecek uzay aracı için 3,5 milyon dolara (yaklaşık 25 milyon TL) satın almıştı. Platformlara, Kızıl Gezegen’in iki uydusundan esinlenilerek Deimos ve Phobos adı verilmişti.Sondaj platformlarıyla ilgili çalışmalar, SpaceX’in Starship aracını geliştirdiği ABD’nin Teksas eyaletinde yer alan Boca Chica tesisi yakınlarındaki Brownsville’de, Meksika Körfezi’nde yürütülecek.

Musk, çarşamba günü Twitter hesabındaki paylaşımında “platformlardan birinin yıl sonuna kısmen çalışır hale gelebileceğini” yazdı.

Platformların teorik olarak öncelikle uzay aracının fırlatılması, daha sonra imkanlar dahilinde inişler için de kullanılması planlanıyor.

SpaceX CEO’su, Starship gemisi için “dünyanın dört bir yanında” yüzer fırlatma ve iniş platformları inşa etmeyi planladığını da söyledi.

 

 

Bu platformların Dünya, Ay ve Mars arasında seyahat edecek uzay araçları için liman görevi görebileceği, bazılarının nispeten şehirlere daha yakın yerlere inşa edilebileceği öngörülüyor.

Kızıl Gezegen’e gitmek istediğini sık sık dile getiren Musk, Mars’a ilk insanları 2024 gibi erken bir tarihte göndermeyi planladığını da açıklamıştı.

Diğer Haberler