Güney KıbrısManşet

Stefanu’nun Hristodulidis’in önerisiyle ilgili bir çuval soru işareti var

KEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in AB’nin Kıbrıs sorununda daha aktif rol alması inisiyatifi hakkında “bir çuval soru işareti” bulunduğunu vurguladı

KEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in AB’nin Kıbrıs sorununda daha aktif rol alması inisiyatifi hakkında “bir çuval soru işareti” bulunduğunu vurguladı.

Stefanu, Rum ve Yunan Bakanlar kurullarının düzenli aralıklarda ortak toplantılar yapmasının da “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin varlığıyla ilgili yanlış mesajlar verdiğini söyledi.

Stefanu, haftalık Simerini’ye verdiği özel söyleşide, Hristodulidis’in AB’nin Kıbrıs sorununa daha aktif müdahil olması önerisini içeriğinin ne olduğunu bilmediklerini ve yapılması beklenen Rum Ulusal Konsey toplantısında bu sorulara cevap almayı beklediklerini söyledi.

Hristodulidis’in “AB’yi Kıbrıs sorununa daha fazla karıştırmak istediğini” söylerken hedefinin ne olduğunu da öğrenmeye çalışacaklarını kaydeden Stefanu, “Avrupa Birliği, BM inisiyatif aldığı zaman yardımcı olmak istediğini söylerken ve Avrupa Konseyi’nin ilgili kararlarında bu kaydediliyorken AB’nin bu müdahiliyetin tam olarak nasıl yardımcı olacağını bilmek istiyoruz” dedi.

Stefanu Hristodulidis’in müzakerelerin devamı konusunda ne planladığını da bilmek istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Müzakereler, BM Genel Sekreteri’nin defalarca söylediği gibi Crans Montana’da kaldığı yerden ve Guterres Çerçevesi temelinde ve müzakere kazanımları korunarak mı yeniden başlayacak? Türkiye’yi müzakere masasına geri getirmeye muktedir teşvikler olması için nasıl ilerlemek niyetinde olduğunu da öğrenmek istiyoruz. Bizim algımıza göre Avrupa Türkiye ilişkileri yeterli zemin ağlamıyor belki enerji konusuna geri gitmemiz gerek. Bütün bunların Ulusal Konsey’de tartışılmasını istiyoruz, Konsey’in toplanmasını da bu nedenle istedik.”

Stefanu, Hristodulidis’in Yunanistan’a yaptığı ziyaret sırasında kararlaştırılan Yüksek Stratejik İşbirliği Konseyi çerçevesinde Rum ve Yunan bakanlar kurullarının düzenli aralıklarla ortak toplantılar yapmasına AKEL’in gösterdiği tepkinin nedenlerini şu sözlerle izah etti:

“Siz daha fazlasını biliyor musunuz bilmem ama biz bakanlar kurullarının düzenli aralıklarla ortak toplantılar yaptığı başka ülkeler var mı bilmiyoruz. Böyle bir uygulama yok. Hükümet sözcüsünün ertesi gün, bakanlar kurullarının ortak toplanmasının söz konusu olmadığını, yetkili bakanların ve müsteşarların görüşeceğini bu nedenle açıkladığını düşünüyoruz. Her halükarda Yunanistan’la hükümetler arası işbirliğinin kurumsallaştırılmasını hoş karşılarız. Yunanistan’la sıkı koordinasyon olmasına katılıyor ve bunu destekliyoruz. AKEL Başkan Hristodulidis’in açıklamasını şuna dikkat çekerek yorumladı: ‘Kıbrıs, Türkiye’nin varlığını 1964’ten beri kabul etmediği ve uluslararası toplumu özde var olmadığına ikna etmeye çalıştığı, kendine özgü durumun hâkim olduğu bağımsız, iki toplumlu bir devlettir. Bizim Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığını korumamız ve yanlış mesajlar verebilecek veya Türkiye’nin propagandasını yürütmek için yanlış yorumlayabileceği eylem ve kararlardan uzak durmalıyız.”

Diğer Haberler