GenelKıbrısManşet

Tağşişli zeytinyağı “bölgeden” çıktı

Tarım Bakanlığı’ndan “tağşişli zeytinyağı” üreticisine ilişkin açıklama yaptı

Tarım Bakanlığı’ndan “tağşişli zeytinyağı” üreticisine ilişkin açıklama yaptı

4-25 Ocak tarihleri arasında yapılan analizlerde zeytinyağı tağşişli çıkan bir firmanın adı uzun zaman sonra saptandı

66 zeytinyağı numunesinin 47’si “uygun” (tağşişli değil), 19’u ise “tağşişli” (uygun değil) bulunmuştu

66 NUMUNENİN 19’U

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, 4-25 Ocak tarihleri arasında yapılan analizlerde zeytinyağı numunesi tağşişli (uygun değil) olarak tespit edilen ancak firması tespit edilemeyen üreticinin tespit edildiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, beş ilçede tağşiş analizi için yapılan denetimler sonucunda 66 zeytinyağı numunesinin alındığı ve yapılan analizler sonucunda 47 zeytinyağı numunesinin uygun (tağşişli değil), 19 zeytinyağı numunesinin ise uygun değil (tağşişli) olarak tespit edildiği hatırlatıldı.

FİRMAYA CEZA VERİLECEK

Açıklamada, 19 tağşişli zeytinyağı numunesinin 18’inin üretici/satıcı firması tespit edildiği, bir zeytinyağı numunesinin firması tespit edilemediğinden dolayı bu numune ile ilgili hukuki süreç başlatıldığına da işaret edilerek, “Girne Polis Müdürlüğü Adli Şubesi tarafından yapılan tahkikat sonucunda söz konusu zeytinyağının üretici/satıcı firmasının tespit edildiği” belirtildi. Bakanlık, söz konusu firmanın adını “Güzel Lefke Zeytinyağları” olarak açıkladı. Açıklamada, söz konusu zeytinyağı üreticisine Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’na aykırı davrandığı gerekçesiyle idari ceza uygulanacağı da belirtildi.

7 FARKLI FİRMA ÇIKMIŞTI

Tarım Bakanlığı tarafından 1 Mart’ta yapılan açıklamada, 19 tağşişli zeytinyağı numunesinin 18’ inin üretici/satıcı firmasının tespit edildiği, 1 zeytinyağı numunesinin firmasının tespit edilemediğinden dolayı hukuki süreç başlatıldığı kaydedilmişti. Bakanlık açıklamasında 18 tağşişli zeytinyağının ise 7 farklı firmaya ait olduğunun tespit edildi, tağşişli tespit edilen zeytinyağlarının üretici/satıcı firmaları 38/2023 sayılı “Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’’nın 8. madde, 4. fıkrasına aykırı davrandıkları için, haklarında söz konusu yasanın 28. madde, 4. fıkra, A bendine istinaden idari ceza uygulanacağı ifade edilmişti.

Diğer Haberler