ManşetToplumTürkiye

Taksim patlaması sonrası sosyal medya uygulamaları yavaşladı

Türkiye'deki patlamayla ilgili yayın yasağının ardından sosyal medya hesaplarına da kısıtlama geldi. Türkiye'de yaşayan vatandaşlar sosyal medya uygulamalarına erişmekte sıkıntı yaşıyor. Facrbook, Instagram, Twitter, Telegram gibi uygulamalara erişmek mümkün değil.

Türkiye’deki patlamayla ilgili yayın yasağının ardından sosyal medya hesaplarına da kısıtlama geldi. Türkiye’de yaşayan vatandaşlar sosyal medya uygulamalarına erişmekte sıkıntı yaşıyor. Facrbook, Instagram, Twitter, Telegram gibi uygulamalara erişmek mümkün değil.

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamanın ardından Sulh Ceza Hakimliğince yayın yasağı getirildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yayın yasağını, “İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirilmiştir. Tüm medya kuruluşlarımızın dikkatine önemle sunulur” ifadeleri ile duyurdu.

İNTERNET ÇÖKTÜ MÜ?

Bunun üzerine şu anda tüm Türkiye’de kullanıcılar internete erişmekle alakalı sorun yaşıyor. An itibarıyla kullancıların Youtube, Instagram, Whatsapp veya Twitter hesaplarına bağlanamadığı gibi bazı vatandaşlar da internet hızında ciddi bir düşüş yaşıyor.

İNTERNETTE YAVAŞLIK!

İnternet kullanıcılarının karşı karşıya kaldığı erişim kesintisinin, Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından alınan yayın yasağının ardından devreye alındığı gözlemlendi.

Küresel internet kesintilerini izleyen NetBlocks’un ölçümlerine göre sosyal medya ve iletişim platformlarından Twitter, Instagram, Facebook, YouTube ve bazı Telegram sunucularına Türkiye’den erişimde kısıtlamalar olduğu belirtiliyor.

İnternet çöktü mü, neden yavaşladı? İnternet uygulamaları WhatsApp, Facebook, Youtube Instagram ve Twitter neden açılmıyor ve ne oldu? Instagram, Youtube, Twitter çöktü mü?

WHATSAPP, INSTAGRAM VE TWITTER NEDEN AÇILMIYOR, NE OLDU?

BTK tarafından söz konusu sosyal medya platformlarına erişimde ülke genelinde bant daraltılması yapıldığı ifade edilirken, NetBlocksun Türkiye genelinde 50 noktada aldığı veriler de internet servis sağlayıcılarının sosyal medya platformlarına erişim sağlanamadığını gösterdi.

OLUMSUZ PAYLAŞIMLARA SORUŞTURMA

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca İstiklal Caddesi’ndeki patlamaya ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Diğer Haberler