GenelKıbrısManşet

Tam gün kaos

Öğretim yılının sonuna gelindi ama belirsizlik bitmedi

Öğretim yılının sonuna gelindi ama belirsizlik bitmedi

Haftada iki güne çıkarılacağı söylenen öğleden sonra eğitim artık bir gün bile uygulanmıyor

Sendika öğleden sonraları sessizce grev uyguluyor, bakanlık haftalardır çözüm üretmiş değil

HER HAFTA KEŞMEKEŞ

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokul ve liselerde sadece pazartesi günleri yapılan öğleden sonra derslerini haftada iki güne çıkarma kararı büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı. Okullarda haftalardır kaos yaşanıyor. Koşulların elverişli olmadığı gerekçesiyle iki gün öğleden sonraya karşı çıkan sendika haftalardır grev uyguluyor. Pek çok okulda pazartesi ve salı günleri öğleden sonra ders yapılamıyor. Bazı okul idareleri öğrencileri grev yokmuş gibi okulda tutmaya çalışıyor. Her hafta aynı belirsizlikle yüz yüze kalan veliler çocuklarını okuldan alıp almama konusunda kararsızlık yaşıyor. Servisle uzaktan gelen öğrencilerinse okulda beklemekten başka çaresi yok.

SENDİKA DUYURMUYOR

Sendikanın diğer grev kararlarının aksine, haftalardır gerçekleştirdiği öğleden sonra eylemlerini yüksek sesle duyurmaması belirsizliği daha da artırıyor. Bakanlık ise bugüne kadar kaosu ortadan kaldıracak herhangi bir adım atmış değil. İlgililerin sürecin yönetemediği görülüyor. Bakanlık müdürünün geçtiğimiz haftalarda yaptığı “öğleden sonraları bakanımızın talimatıyla kaldırdık” açıklamasını daha sonra “sehven” diyerek geri çekmesi bunun en bariz göstergelerinden birisini oluşturuyor. Öğretim yılı başında her pazartesi uygulanan öğleden sonra eğitim bugün itibarıyla ortadan kalkmış durumda. Böylece “iki tam gün” parolasıyla girilen eğitim yılının sonunda tek gün bile kalmadı.

İDARE İLE VELİ KARŞI KARŞIYA

Kaos ortamında pek çok okulda idareyle çocuklar ve veliler arasında sorunlar da yaşanıyor. Çocuklarının ders yapılmayan saatlerde okulda kalmasını istemeyen veliler izin kağıdı almak için yönetim odalarına yığılıyor. Öte yandan greve katılmayan bazı öğretmenler bunu öğrencilerine açıkça duyurmaktan kaçınıyor. Bu belirsizlik içinde okul idareleri ile öğrenciler ve veliler arasında sağlıklı iletişim kurulması imkanı kalmıyor. Okuldan ayrılamayan ve çoğunluğu uzak köylerden gelen çocuklarsa her pazartesi ve salı günü okul avlularında dolanarak vaktin geçmesini beklemek zorunda kalıyor.

Diğer Haberler