KıbrısManşetPolisiye – Adli

Tamir için bırakılan telefon ve bilgisayarı çalmakla suçlanıyor

Girne'de çalıştığı iş yerine tamir için bırakılan 1 adet dizüstü bilgisayar ve 1 adet I Phone 13 Pro Max marka cep telefonunu çaldığı gerekçesiyle tutuklanan zanlı İlyas Burak Ay, KKTC’ye Siber Türk hacker grubundan görevli olarak İstanbul’dan geldiğini söyledi. Böyle bir suç işlemediğini ileri süren zanlı, "Bu suçtan yargılanırsam psikolojim bozulur" dedi.

Girne’de 29 Mayıs 2023 tarihinde meydana gelen “emanetçi tarafından sirkat” meselesi ile ilgili zanlı İlyas Burak Ay dün tutuklandı. Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru, 29 Mayıs 2023 tarihinde Girne’de faaliyet gösteren Telefon Hastanesi isimli işletmede çalışan zanlı İlyas Burak Ay’ın, G.M isimli şahıs tarafından konu işletmeye tamir edilmek maksadıyla bırakılan 1 adet gümüş renk HP marka dizüstü bilgisayar ve 1 adet siyah renk I Phone 13 Pro Max marka cep telefonunu sirkat ettiğini mahkeme aktardı.
Polis alınan şikayet ve  yapılan soruşturma üzerine, telefonun Girne’de faaliyet gösteren Çağrı Teknoloji isimli telefoncuda bulunduğunu ve satan kişinin sanık İlyas Burak Ay olduğunun tespit edildiğini mahkemeye aktardı.
Polis, telefonun emare olarak alındığını ancak şikayetçinin belirtmiş olduğu HP marka dizüstü bilgisayarın yapılan tüm aramalara rağmen henüz bulunamadığını belirtti.

“İstanbul’dan Siber Türk hacker grubu tarafından görevli geldim”

Zanlının tespit edilmesinin ardından telefon ile arandığını ancak arayanın polis olduğunu öğrendiğinde telefonunu kapatıp bir daha ulaşılamadığını ve zanlı aleyhinde derdest emri temin edildiğini belirten polis, zanlının 20 Nisan 2024 tarihinde Lefke’de tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklandığını söyledi. Zanlının yapmış olduğu beyanların araştırılacağını ve serbest kalması durumunda tahkikatımıza ve bulunması gerekecek emarelere engel olması kuvvetle muhtemel olduğundan ilk etapta zanlının 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti. Polis şahadeti üzerine söz alan zanlı kendisinin KKTC’ye Siber Türk hacker grubu tarafından görevli olarak İstanbul’dan geldiğini ve böyle bir suç işlemediğini, bu suçtan yargılanırsa psikolojisinin de bozulacağını söyledi. Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Cenkay İnan zanlının soruşturma maksatlı 3 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi. (Kamalı Haber) 

Diğer Haberler