GenelKıbrısManşet

Tarihi utanç

KKTC’nin koruyamadığı 60 eser daha Almanya tarafından Güney Kıbrıs’a iade ediliyor

KKTC’nin koruyamadığı 60 eser daha Almanya tarafından Güney Kıbrıs’a iade ediliyor

Kuzeydeki kiliselerden ve arkeolojik alanlardan çalınarak Avrupa’da ve ABD’de pazarlanan eserlerin bir kısmı daha Rumların girişimiyle Kıbrıs’a getiriliyor

60 ESER DÖNÜYOR

Kıbrıs’ın kuzeyindeki tarihi eserleri yurt dışında satmasıyla ünlenen Aydın Dikmen tarafından Ada’dan kaçırdığı düşünülen 60 eser daha Güney Kıbrıs’a iade ediliyor. Almanya’daki eserlerin iadesini öngören anlaşma imzalandı. Rum Ortodoks Kilisesi, 24’ü dini nitelikte olan parçaların iadesini sağlayacak anlaşmayı “27 yıllık mücadelenin sonucunda elde edilmiş tarihi bir başarı” olarak nitelendirdi. Kilise, Alman ve Rum polis teşkilatları ile Başsavcılık makamlarına teşekkür etti. İade edilecek eserlerin bir kısmının Maronit ve Ermeni kiliselerine ait olduğu belirtiliyor. Eserlerin iadesinin 20 Temmuz’a kadar gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

AYDIN DİKMEN VAKASI

Konyalı bir teknik ressam olan Aydın Dikmen, Kıbrıs’ta kendisini arkeolog olarak tanıtmış ve iddialara göre sahtekarlıkla çok sayıda tarihi ve arkeolojik eseri Ada dışına kaçırmıştı. Daha sonra Almanya’ya yerleşen Dikmen’in, elindeki eserlerin yasal yollardan edinildiğini kanıtlayabilmek için, dönemin üst düzey KKTC yetkililerinin adlarıyla sahte belgeler düzenlediği iddiaları da ortaya atılmıştı. Dikmen, Türkiye’deki tarihi eserlerin yağmalanmasıyla ilişkili olarak da suçlanmıştı. Kıbrıs’a gelmeden önce Çatalhöyük’ten eser çaldığı gerekçesiyle daha 1966 yılında tutuklanan Dikmen, 2020’de 83 yaşındayken Almanya’da öldü.

BU İLK DEĞİL

Rum Yönetiminin ve kilisesinin çalışmaları, daha önce de Dikmen tarafından kaçırıldığı düşünülen pek çok eserin Ada’ya dönüşünü sağladı. Bunların en önemlileri arasında Boltaşlı köyündeki Banayia Kanakaria Kilisesine ait Aziz Mark’ı tasvir eden mozaikti. Mozaik Lahey’de Rum yetkililere teslim edildi. 2013’te 173, 2015’te ise 85 tarihi eser daha Güney Kıbrıs’a iade edildi. İadesi sağlanan bir başka önemli eser Akdoğan’daki kiliseden kaçırılarak ABD’ye götürülen fresklerdi. 1997’de Aydın Dikmen’in Almanya’daki evine yapılan baskında Kıbrıs’a ait olduğu saptanan 300’den fazla eser ele geçirilmişti.

Diğer Haberler