KıbrısManşetToplum

Taşkent Doğa Parkı: “Hayvan Kaçakçılığının Önünün Alınması için Somut Adımlar Atılması Şart”

Taşkent Doğa Parkı, ülkeye kaçak olarak sokulmuş bir iguanayı Alsancak'ta bir ağacın tepesinden kurtardıklarını açıklayarak "Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi olarak, bu sorunla sadece bu masum canlıları kurtarıp ilgilenerek değil, aynı zamanda yasadışı hayvan ticaretinin yıkıcı sonuçları hakkında farkındalık yaratarak mücadele etmeye kararlıyız" dedi

Taşkent Doğa Parkı, ülkeye kaçak olarak sokulmuş bir iguanayı Alsancak’ta bir ağacın tepesinden kurtardıklarını açıklayan bir paylaşımda bulunarak “Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi olarak, bu sorunla sadece bu masum canlıları kurtarıp ilgilenerek değil, aynı zamanda yasadışı hayvan ticaretinin yıkıcı sonuçları hakkında farkındalık yaratarak mücadele etmeye kararlıyız” dedi.

ARTIK YETER! Hayvan Kaçakçılığının Önünün Alınması için Somut Adımlar Atılması Şart!

Bugün yine ülkeye kaçak olarak sokulmuş bir iguanayı Alsancak’ta bir ağacın tepesinden kurtardık. Ekibimizin özverili çabaları ve Lapta Alsancak Çamlıbel Belediyesi’nin katkılarıyla 4 saat süren operasyonda önce bir evin damında görülen, oradan da bir ağacın tepesine çıkan iguana kendisine ve başkalarına zarar gelmeden kurtarıldı. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Yasadışı hayvan ticareti, dünya çapında vahşi yaşamı tehdit eden ciddi bir endişe kaynağıdır. Bu olay, değerli faunamızı korumada karşılaştığımız süregelen zorlukların kesin bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor. Bu güzel iguana gibi hayvanlar genellikle bu yasa dışı ticaretin kurbanı oluyor ve yol boyunca akıl almaz acılar çekiyor. Ülkemize yasadışı olarak ithal edilen iguanaların %95 gibi yüksek bir oranının 2 yaşını göremeden yanlış ve eksik bakımdan dolayı acı çekerek öldüğünü tahmin ediyoruz.

Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi olarak, bu sorunla sadece bu masum canlıları kurtarıp ilgilenerek değil, aynı zamanda yasadışı hayvan ticaretinin yıkıcı sonuçları hakkında farkındalık yaratarak mücadele etmeye kararlıyız. Fakat bu konuda sadece birlikte bir fark yaratabiliriz!

Egzotik hayvanların satın alınmasını asla desteklemeyerek veya bunlarla ilgilenmeyerek herkesi bu zalim ticarete karşı mücadelede el ele vermeye çağırıyoruz. Ayrıca bu konuda yetkili kurum olan başta Veteriner Dairesi olmak üzere, Gümrük Dairesi, Çevre Koruma Dairesi, Polis ve Belediyelerimizi küçücük adamızda ciddi boyutlarda gerçekleşen ve hem hayvan hem de insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden yasadışı hayvan ticaretine karşı daha çözüm odaklı ve kökten önleyici önlemler almaya çağırıyoruz.

Yasadışı hayvan ticareti hakkında herhangi bir bilginiz varsa veya vahşi yaşamla ilgili endişeleriniz konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen 1190 Yaban Hayat Destek Hattını arayarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Her hayvanın doğal ortamlarında gelişebileceği bir dünya yaratmak için birlikte çalışalım.

#YabanHayatKurtarma #YasadışıHayvanTicaretiFarkındalığı #FaunamızıKoruyun #HayvanlarİçinİkinciŞans”

Diğer Haberler

Göz Atın
Kapalı