KıbrısManşetToplum

Tatar, Ahıska Sürgünü’nde hayatını kaybeden Türkleri saygı ve minnetle andı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ahıska Sürgünü’nde hayatını kaybeden Türkleri saygı ve minnetle andı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ahıska Sürgünü’nde hayatını kaybeden Türkleri saygı ve minnetle andı.

Ahıska Türkleri’nin, insanlık tarihinde eşine az rastlanır zulüm gördüğünü, sürgün nedeniyle yaklaşık 20 bin Ahıska Türkü’nün yokluk, açlık ve perişanlık içerisinde hayatını kaybettiğini ifade eden Tatar’ın mesajı şöyle:

“1944 yılında sürgüne gönderilmeleri neticesinde topraklarından koparılan ve hayatını kaybeden soydaşlarımız Ahıska Türklerini, saygı ve rahmetle anıyoruz.

14 Kasım 1944’te, Stalin tarafından birkaç saat içerisinde öz yurtlarından kopartılarak Sovyet coğrafyasının dört bir ucuna sürgün edilen Ahıska Türkleri, insanlık tarihinde eşine az rastlanır bir zulüm görmüş; sürgün nedeniyle yaklaşık 20 bin Ahıska Türkü yokluk, açlık ve perişanlık içerisinde hayatını kaybetmiştir.

Yaşanan insanlık dışı bu elim olayın yıl dönümünde yerinden koparılmanın, soykırımın en acı deneyimini yaşayan biz, Kıbrıslı Türk halkı olarak geçmişten ders çıkararak bugünü kavramanın ve geleceği kurgulamanın ne denli önemli olduğunun bilinci içerisindeyiz.

Türk dünyasının Doğu Akdeniz’deki temsilcisi Kıbrıs Türk halkı bu nedenledir ki bölgede ve dünyada barış ve istikrara katkıda bulunmanın yanı sıra, Türk devletleri arasındaki kapsamlı iş birliğini daha da derinleştirmek amacıyla yürüttüğü kararlı siyasete devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Ahıska Sürgünü’nde kaybettiğimiz soydaşlarımız başta olmak üzere sürgünlerde, katliamlarda ve soykırımlarda hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Diğer Haberler