KıbrısManşet

TC Merkez Bankası yine sürpriz yaparak faizi %12’ye indirdi, TL düşüş rekoru kırıyor

TC Merkez’in faiz operasyonlarının başladığı Kasım 2021’den bugüne TL’nin değeri %52’den fazla düştü

Sadece Türkiye’de değil KKTC’de de halk ve ekonomistler geleceğe endişeyle bakıyor

 

TC MERKEZ EKONOMİK KRİZ DİNLEMEDİ… Dünyada neredeyse tüm merkez bankaları enflasyon ve şiddeti artan ekonomik durgunlukla mücadele edebilmek için faizleri yükseltirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetimi yaşanan ekonomik krize aldırmadan faiz indirmeye devam ediyor. TCMB, Ağustos toplantısının ardından Eylül toplantısında da faizi düşürdü. Banka, politika faizini 100 baz puan indirimle %13’ten %12 seviyesine çekti. ABD Merkez Bankası Fed’in dün 75 baz puanlık faiz artışından 10-12 saat sonra İsviçre ve İngiltere merkez bankaları da 75 baz puanlık faiz artışı yaparak faizi 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Atılan adımlarla enflasyonun kontrol altına alınması amaçlanıyor.

 

TL, TARİHİNİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ… Küresel piyasalarda faiz artışlarının yarattığı oynaklık, gelişen ülke paralarında değer kaybına neden olurken, bu gerçeği bir kenara koyan TC Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesi, Türk Lirası’nda tarihi düşük seviyeleri beraberinde getirdi. Enflasyon ve faiz farkının rekor yüksek seviyeye çıkmasıyla TL’de düşüş hızlandı. Fed’in önceki dünkü 75 baz puanlık faiz artışı sonrasında dolar endeksi 20 yılın zirvesine ulaşırken, dolar, Türk Lirası karşısında da rekor değerleri gördü. TC Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında 18.4185’e çıkarak yeni rekor seviyeyi test eden dolar, KKTC piyasasında ise 18.45 ile tüm zamanların en yüksek noktasına ulaştı.

 

EKONOMİSTLER TEPKİLİ… Türkiye’de ekonomistler, faiz indiriminin yanlışlığı konusunda birleşti. Mahfi Eğilmez, Twitter’da “Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede merkez bankası faiz indiriyor. Güler misin ağlar mısın?” dedi. Tuğba Özay, “Metindeki tek değişiklik zayıflayan dış talebin etkisi ile büyümede yavaşlamanın başlamış olması. Küresel resesyonun ihtimallerinin arttığı bir ortamda dış talebin yavaşlaması kaçınılmaz. Haliyle faizler ne kadar düşerse düşsün dış talep zayıflamaya devam edecektir.” yorumunda bulundu. Atilla Yeşilada “TCMB artık ‘yoldan çıktı’. 100 baz puan daha faiz indirimi, ben Dünya’da değil, Mars’ta yaşıyorum demek” ifadelerini kullanırken, Uğur Gürses, “Çok yazık, kendi parasını gömen bir Merkez Bankası başka yerde yok” dedi.

 

TÜRK LİRASI’NDA NELER YAŞANDI?

 

* TL, geçen ay yapılan faiz indiriminin ardından dolar karşısında %2’ye yakın değer kaybetti.

 

* TL, Nisan sonundan beri %19’a, yılbaşından beri %28’e yakın, son bir yılda ise %54 kayıp yaşadı.

 

* TL, geçen yıl da %40’ın üzerinde değer kaybına uğramıştı.

 

* Bu süreçte Türkiye’de yıllık resmi enflasyon %80.2’ye, KKTC’de ise %118.18 oranına yükseldi.

Diğer Haberler