KıbrısManşet

Tedbir almak için halk ölüm olmasını mı bekliyor?

Köse, tedbir alınmazsa sonbaharda herkesin korkacağı bir sürecin kapıyı çalacağını söyledi.

HALKIMIZ ÖLÜM OLMASINI MI BEKLİYOR?… Köse,“Kimse ölmemiş gibi çok rahat bir şekilde davranıyoruz. Herkes normal hayatına dönmüş halde ve bu bizi korkutuyor. Ölüm mü olması bekleniyor? Bu normal grip gibi mi algılanıyor?” dedi.

HAVALAR SERİNLEYİNCE VAKALARDA ARTIŞ OLABİLİR!… Köse, gerek kamu gerekse özel sektöre Kovid-19 eğitimleri verilerek, kamuoyunun bilinçlendirilmesi gerektiği konusuna vurgu yaparak, “Aksi taktirde, sonbaharda herkes tedirgin olsun, korkmamız gereken bir süreç başlayacak” dedi.

Meyil AVCAN

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Karantina Merkezi’nde görevli Hemşire Oğuz Köse, hastanede yaşadıklarını GIYNIK gazetesine anlattı.

Temmuz ayı itibariyle hava ve deniz yollarının açılmasıyla birlikte vakalar yeniden hortladı.

Şu an tedavisi devam eden 15 hasta ve hastanedeki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Köse, personel olarak bu sürece şu an daha hazırlıklı olduklarını belirtti ve “DSÖ’nün ortaya koyduğu bilgilerle donatıldık ve şu an çok daha iyiyiz” dedi.

Koronavirüs salgınının ilk ortaya çıktığı zaman dünyanın buna hazırlıklı olmadığını ama şimdi herkesin tecrübe kazandığını söyleyen Köse, ikinci aşamaya personel ve eğitim olarak da daha çok hazırlıklı olduklarını ifade etti.

“DAHA BİLGİLİ VE TECRÜBELİYİZ”

Köse, şu an hem psikolojik hem de personel sayısı açısından daha rahat olduklarını dile getirerek, ‘Hemşirelik’ anlamında tüm standartların kurulduğunu söyledi.

Hastanede Bulaşları Takip Birimi oluşturulduğunu belirten Köse, bir birimin Karantina Servisi’nde diğerinin ise Ercan Havaalanı’nda olduğunu aktardı.

Köse, Karantina Servisi’nde 1 sorumlu ve 12 hemşirenin çalıştığı bilgisini vererek, hastaların sürekli takip edildiğini kaydetti.

Karantina Servisi’ni 12 kişinin çevirdiğini aktaran Köse, vaka sayısının çiftelenmesi durumunda sağlık personeli sayısının artırılması ve yeni alanların oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

VAKALARIN DURUMU ÇOK İYİ VE ASEMPTOMATİK

Birinci aşamada Pandemi Merkezi’ne girdiği zaman geceleri kabus gördüklerini ve tedirgin olduklarını anlatan Köse, Kovid-19’un kendilerini dışarıdaki insanlardan daha çok etkilediğini ve bunun sebebinin de hayatını kaybeden hastalar olmasından kaynaklandığını söyledi.

O hastaları Yoğun Bakım Ünitesi’ne aktaranın da kendisi olduğunu ifade eden Köse, günde 20 saat çalıştığı günler olduğundan bahsetti.

Köse, bu dönem hala 15 vakada olduklarını ve hastaların daha asemptomatik ilerlediğini, Yoğun Bakım Ünitesi’ne sevk edilecek hastanın olmadığı bilgisini vererek, hastaların çok iyi olduğunu ve sadece 1 hastada ateş görüldüğünü, onun da 2 günde düştüğünü kaydetti ve şöyle dedi:

“Bize sadece pozitif değil, şüpheli hastalar da yatıyor. Şu an karantina merkezi dolu. İyileşen hastalar karantina sürecine eve gönderiliyor. Ama hala günde 17 saatten fazla çalışıyoruz.”

KÖSE: HALKIMIZ ÖLÜM OLMASINI MI BEKLİYOR?

Köse, en zorlu olanın çalışırken tulum giymek olduğunu ifade ederek, sıcakta klima olmasına rağmen nefes almakta zorlandıklarını ve bir süre sonra bayılma noktasına kadar gittiğini belirtti.

Ülkemizde iç bulaş olması durumunda bu günleri çok arayacağımızı söyleyen Köse, kendilerini üzen noktanın dışarıda hiçbir tedbir olmayışı olduğuna dikkat çekti.

Köse, “Kimse ölmemiş gibi çok rahat bir şekilde davranıyoruz. Herkes normal hayatına dönmüş halde ve bu bizi korkutuyor. Ölüm mü olması bekleniyor? Bu normal grip gibi mi algılanıyor?” diyerek, virüsün içe yayılacağını ve şu anki vakaların asemptomatik olduğunu ama bunun semptomatik olması durumunda bizi kötü günlerin beklediğini söyledi.

“HAVALAR SERİNLEYİNCE VAKALARDA ARTIŞ OLABİLİR!”

DSÖ’nün verdiği rakamların korkunç olduğunu ifade eden Köse, “Yazı bu şekilde atlatırız ama havalar serinleyince gribal enfeksiyonlarla birlikte kamuoyunu bilgilendirmek lazım” dedi.

Köse, kamu spotları düzenlenmesi ve eğitimler verilmesi gerektiğini ifade ederek, sadece Karantina ve Bulaş merkezlerinde değil, gerek kamu gerekse özel sektöre Kovid-19 eğitimleri verilerek, kamuoyunun bilinçlendirilmesi gerektiği konusuna vurgu yaptı ve “Aksi taktirde, sonbaharda herkes tedirgin olsun, korkmamız gereken bir süreç başlayacak” dedi.

Köse, bu süreçte tedbirlerini iyi aldıkları için hiç kimsenin çalıştığı halde bulaşmadığını ifade ederek, “İnşallah bu süreci de bulaşmadan atlatırız. Bize hastalardan bulaş oranı çok daha fazla ve güçlü oluyor. Hayati riskimiz %50 daha fazla” dedi.

 

Diğer Haberler