Kültür SanatManşetToplum

Telsim freezone 8. Liselerarası müzik yarışması muhteşem bir finalle sona erdi

En iyi orkestra ödülü Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin oldu

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Telsim iş birliğinde düzenlenen Telsim Freezone 8. Liselerarası Müzik Yarışması muhteşem bir finalle sonuçlandı. Finale, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve üst düzey bürokratlar katıldı.

Yarışmanın sunuculuğunu Soydan Korkmaz ve İnci Moreket’in yaptığı Telsim Freezone 8. Liselerarası Müzik Yarışması, Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşti.

Yarışmaya 17 liseden 19 grup katıldı. BRT 2’den canlı yayınlanan yarışmanın finalinde, geçmiş yıllarda Telsim Freezone Liselerarası Müzik Yarışması’nı kazanan Naciye Aşıksoy ve Cemile Gürçağ da sahne aldı.

Yarışmanın jürisinde ise, Ses Mühendisi Ahmet Güvenler, Şan Eğitmeni ve Operacı Burcu Durmaz, Müzisyen ve Müzik Öğretmeni Emre Çeker, Reva Grubu Solisti Hüseyin Kasap ve Müzisyen ve Bateri Eğitmeni Hussein Ahmet yer aldı.

Bakan Çavuşoğlu: “Çalişkan ve özgüvenli bir nesil istiyoruz. bu nesil sizsiniz”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, iki yıldır zor bir dönemden geçildiğini ve bu gibi etkinliklere hasret kalındığını belirterek, tekrardan bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Gelecek sene daha fazla okul ve öğrencinin katılımıyla bu yarışmanın düzenlenmesini dileyen Çavuşoğlu, eğitimin sadece akademik olmaması gerektiğini, sanat, spor ve hobiyle desteklenmesi gerektiğini belirtti ve “Çalışkan, özgüvenli bir nesil istiyoruz. Bu nesil sizsiniz” dedi.

Çavuşoğlu, başta Telsim, öğrenci ve öğretmenler, jüri ve organizasyon ekibi olmak üzere katkı koyan herkese teşekkürlerini iletti.

Tanpınar: “Yeni rekorlar kırmaya devam edeceğiz.”

Telsim Freezone 8. Liselerarası Müzik Yarışması’nın 2 yıllık aradan sonra yeniden yapılıyor olmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Telsim Genel Müdür Yardımcısı Tanpınar, “Pandemi canımızı çok yaktı, siz gençlerimizle biraraya gelmeyi, bu sahneyi, müziği çok özledik.” dedi.

Liselerarası Müzik Yarışması sahnesinin büyük rekorlara imza attığını da dile getiren Tanpınar, “Bu yıl 8’inci Liselerarası Müzik Yarışmamız ile yeni rekorlar kırmaya devam edeceğiz. Bu sahnede bugüne kadar 150’den fazla orkestra yarıştı, binden fazla yarışmacı sahne aldı ve bu rekora bir yenisini bugün yenilerini ekleyeceğiz.” dedi.

Tanpınar, yarışmaya katılan tüm öğrencileri, onların öğretmenlerini ve ailelerini tebrik etti. Yarışmanın Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirildiğinin de altını çizen Tanpınar, tüm çalışmalarından dolayı Eğitim Bakanlığına teşekkürlerini sundu.

Tanpınar son olarak Ulu Önder Atatürk’ten “Sanatsız bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur.” Sözünü hatırlatarak, “Siz pırıl pırıl gençlerin bu damarı asla koparmayacağından emin olmak hepimize sonsuz güven veriyor” dedi.

 

Telsim Freezone 8. Liselerarası Müzik Yarışması’nın sonuçları şu şekilde:

En iyi orkestra

 1. Orkestra: Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Grup Varyant
 2. Orkestra: Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji
 3. Orkestra: Polatpaşa Lisesi

En iyi icra performansı

Okul: Namık Kemal Lisesi

En iyi sahne performansı

Okul: Necat Brıtısh College

 

En iyi kız solist

 1. Kız Solist İsim: Simay Vechi

Okul: Levent College Grup I

 1. Kız Solist İsim: Fidel Güleçyüz

Okul: Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji

 1. Kız Solist İsim: Ezel Neşe

Okul: Güzelyurt Kurtuluş Lisesi

 

En iyi erkek solist

 1. Erkek Solist İsim: Saldıray Özarı

Okul: Lefkoşa Güzel Sanatlar Lisesi Grup Mutasyon

 1. Erkek Solist İsim: Mustafa Keresteci

Okul: Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi

 1. Erkek Solist İsim: Mirkan Çakır

Okul: Güzelyurt Meslek Lisesi

 

En iyi enstrüman performansı

1 Enstrüman İsim: Derviş Barut

Okul: Necat Brıtısh College

 1. Enstrüman İsim: Irmak Özberk

Okul: Lefkoşa Güzel Sanatlar Lisesi Grup Mutasyon

 1. Enstrüman İsim: Deniz Besim

Okul: Türk Maarif Koleji

 

Raif Denktaş Özel Ödülü

İsim: Deniz Özkibar

Okul: Lefkoşa Türk Lisesi

 

Diğer Haberler