EkonomiKıbrısManşet

Ticaret Odası Başkanı Deniz’den çok konuşulacak sert mesajlar geldi

“Yolsuzluk, rüşvet algısı toplumun devlete olan inancını zedelemektedir”

Ticaret Odası Başkanı Deniz’den çok konuşulacak sert mesajlar geldi. İhale konusu dikkat çekti

 

“Yolsuzluk, rüşvet algısı toplumun devlete olan inancını zedelemektedir”

 

KENDİ AYAKLARIMIZ ÜZERİNDE DURMALIYIZ…  Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz katıldığı bir programda yaptığı sert açıklamalarla dikkati çekti. Kıb-Tek ihaleleri başta olmak üzere ihale konularına değinen Deniz, yerel seçimlerin yapılacağı tarihe iş insanları adına karşı çıktı. KKTC Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi Yerleşkesinin (Külliye) inşasının ülke yasalarıyla yapılması gerektiğini vurgulayan Deniz, ülkenin kendi ayakları üzerinde durması için (kamuyu kastederek) tasarrufun bir an önce öğrenilmesi gerektiği üzerinde durdu. Katıldığı programda Ahmet Kaptan’ın sorularını yanıtlayan Deniz, Ticaret Odası’nın daha aktif çalışacağının mesajını da verdi.

KTTO BAŞKANI DENİZ’İN AÇIKLAMALARINDAN ÖNE ÇIKANLAR:

 

GÜNEŞ YÜZÜ GÖRMEMELİ… Elektrik konusunda bu dönem Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak aktif çalışacağız. İhalesiz alımlarım tamamen karşısındayız. Şeffaflık ve eşitlikten yanayız. Gerekirse mahkemeye başvuracağız. Devletin parasını zarara uğratanlar güneş yüzü görmemelidir. Yolsuzluk, rüşvet algısı toplumun devlete olan inancını zedelemektedir.

 

KÜLLİYE VEYA DEĞİL KURUMLARIMIZ ONAYLAMALI… Bu ülkede biz bir cumhuriyetsek bir devletsek, yapılacak olan her türlü binanın bizim yetkili kurumlarımız tarafından onaylanması gerekir. Külliye veya değil ne isterse yapılsın. Bu ülkenin belli otoriteleri vardır ve eğer bu ülkenin otoriteleri de varsa bunu bypass etmemek gerekmektedir.

 

25 ARALIK’TAKİ SEÇİME İTİRAZ… Şu anda iş dünyası ayaktadır. İş dünyası için 25 Aralık tarihi önemli bir tarihtir çünkü yeni yılın son haftasıdır. Alışverişin yapılacağı son haftadır. Güney tatildir ve alışveriş, yeme-içme için Kuzey’i tercih edeceği gündür. Ekonomiye katkı koyacaktır. Siz böyle bir güne seçim tarihi koyuyorsunuz. Sanki de bu ülkede özel sektör yoktur. Bu tarih değiştirilmezse belki de bu sefer davayı iş dünyası adına Ticaret Odası açacaktır.

 

TASARUFFU ÖĞRENMEMİZ GEREKİYOR… Topladığımız vergi ve harçlarla ancak kamu giderlerini karşılayabiliyoruz. Bunun dışında ülkeye yapılan her şey Türkiye’nin yardımıyla yapılıyor. Ülkemizde yaratılan müşavirler ordusu var. Biz bunlara harcadığımız parayla kaç tane külliye kaç tane hastane kaç tane okul yaparız!

 

Diğer Haberler