GenelKıbrısManşet

TL’nin astronomik oranlarda değer kaybı, dövizle satılan konutların fiyatını sürekli yukarıya itiyor

Piyasa, “sterlin bazında uygun fiyatlı konut dolu” ama alım gücü her geçen gün azalıyor

TL’nin astronomik oranlarda değer kaybı, dövizle satılan konutların fiyatını sürekli yukarıya itiyor.

GENÇLERİN EV SAHİBİ OLMASI HAYAL GİBİ!

Piyasa, “sterlin bazında uygun fiyatlı konut dolu” ama alım gücü her geçen gün azalıyor.

KONUT FİYATLARI UYGUN AMA TL’YE GÜVEN YOK… Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında astronomik oranda değer kayıpları konut piyasasını da etkiliyor. Piyasa “sterlin bazında uygun fiyatlı konut dolu” ama alım gücü giderek düşüyor. Bu düşüşten en çok etkilenen ise genç nesil oluyor. Evlenip bir konut sahibi olmak isteyen gençler bu hayallerini bugünkü şartlarda gerçekleştiremezken, kiralık evlerde oturan birçok genç çift bile kazancıyla kirayı ödeyemediği için anne-babasının yanına taşınmak zorunda kalıyor. Ülkede ortalama bir apartman dairesinin fiyatı 60-65 bin sterlin civarında. Bunun Türk Lirası ile karşılığı 30 Ekim tarihi itibarıyla 790 bin-860 bin TL’ye karşılık geliyor. Bugünkü kurlarla apartman dairesi almak isteyen asgari ücretli bir genç yaklaşık 200 aylık gelirini bu daireye yatırmak zorunda.

VERGİ DÜZENLEMESİ VE MORTGAGE SİSTEMİ… Ekonomistler, finans çevreleri ve emlak sektörü sıkıntının çözüm formülünün devletin birçok ülkede yapıldığı gibi ilk kez konut sahibi olacaklar için vergi muafiyeti getirilmesi ve yıllara yayılan mortgage sisteminin getirilmesiyle çözülebileceği fikrinde. Ekonomi çevreleri, “hem TL faizleri halen çok yüksek hem de döviz fiyatları. Vatandaş yüksek faizle nasıl borçlansın, yüksek fiyatlı dövizle nasıl konut alsın” derken, Dünya’nın genelinde uygulanan mortgage sistemine işaret ediyor. Emlak ve inşaat sektörünün de çok istediği ve desteklediği mortgage sistemiyle, ülkede ev sahibi olmanın daha kolay hale geleceği vurgulanırken, hükümetler bu konuda adım atmaktan hala çok uzak.

MORTGAGE SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR? Mortgage, (Tutsat, tutulu satış, ipotekli satış, rehinli satış) bir malın kendisinin güvence olarak gösterilerek, ödünç alınan parayla satın alınması anlamına gelen finans terimidir. Basit anlatımla, iyi bir işe sahip olan herkes geliri ölçüsünde sağlanan krediyle konut alma şansına sahip oluyor. Bankaların ısrarla istediği “kefil” ise satın alınan konutun kendisi oluyor. Uygulamada konutun ödenmesi 25-30 yıla yayılıyor.

Diğer Haberler