GenelKıbrısManşet

Töre: Söyleyeceği şeyleri söylemedi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Zorlu Töre, katıldığı bir tv programında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19-20 Temmuz tarihlerindeki KKTC ziyaretini değerlendirdi.

Töre, Erdoğan’ın meclis konuşmasındaki müjdenin sadece Külliye ve Meclis binası olmadığına işaret etti. “Bence dilinin altında bir bakla vardı ama söylemekten imtina etti” ifadelerini kullanan Töre, 20 Temmuz’da yaptığı konuşmalarda da Erdoğan’ın tanınma yönünde birtakım gelişmeler olacağını kendisinin de ifade ettiğini aktardı.

“ABD’YE ‘SİZE Mİ DANIŞACAĞIZ’ DEDİ”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’ye gelmeden önce ABD’den bir telefon aldığının ve onlara ‘size mi danışacağız’ şeklinde yanıt verdiğinin bilindiğini ifade eden UBP Milletvekili Töre, “Bana kalırsa söyleyeceği şeyleri söylemedi çünkü bu bir diplomasi değerlendirmesidir” dedi.

“BU ÜLKÜDEN VAZGEÇİLMEYECEK”

Söz konusu ziyaretin Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Maraş ve Kıbrıs sorunu ile ilgili açıklama hazırlığında olduğu bir döneme denk geldiğini de ifade eden Töre, şunları kaydetti:

“Zaten AB ve BM bir açıklama yapmaya hazırlanıyordu Maraş ile ilgili, dolayısıyla tanınma yönünde atılacak bir adımı daha ileriye götürme noktasında bir ifade kullanmaktan vazgeçmiştir ama bu durum, bu ülküden vazgeçileceği anlamına gelmiyor…”

 

Diğer Haberler

Göz Atın
Kapalı