GenelKıbrısManşet

Turizm Bakanlığı’ndan kısa süreli kiralamalar için yasa

Turizm Bakanlığı, artan kısa süreli kiralamalara yönelik yeni bir "Turistik Konut Yasası" hazırladı.

Turizm Bakanlığı, artan kısa süreli kiralamalara yönelik yeni bir “Turistik Konut Yasası” hazırladı.

Bu yasa, kiralık mülkleri sınıflandırmayı, sağlık ve güvenlik standartlarını sağlamayı ve vergi kayıplarını önlemeyi amaçlıyor. Kiralık mülkler için bir sınıflandırma sistemi ve kayıt zorunluluğu getirilecek, uyulmaması durumunda cezalar uygulanacak. Yasa, oteller ve kiralık mülkler arasında adil rekabet ortamı oluşturmayı ve devlet gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Çağıner: “Karşı değiliz, denetlenebiliyor olmalı”

Konuyla ilgili açıklama yapan KITOB Başkanı Dimağ Çağıner “Talebimiz; bu şekilde kiralamaların yapılmaması ya da tamamen ortadan kaldırılması yönünde değildir. Denetlenebiliyor olması ve vergisinin alınabiliyor olmasıdır” dedi.

Dimağ Çağıner, otel gibi çalışan ancak otel olmayan konutların gecelik, günlük, haftalık veya aylık olarak kiralandığını ifade ederek,buna karşı olmadıklarını ancak gerek kayıt altına alınması gerekse sağlık gibi açılardan dolayı denetime tabi olmaları gerektiğini belirtti.

Aktunç: Kayıt altına girmeyene para cezası

Turizm Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, “Maliye gelir kaybı- na uğruyor. Daha da önemlisi ülkeye kaç kişinin turist olarak geldiğini, kaç gün konakla dığını, hangi ülkeden geldikleri gibi istatistiki bilgilere erişemiyoruz. Bunu giderebilmek için Turistik Konut Yasası’nı hazırladık.” dedi.

Birden fazla dairesi olan ya da daha büyük sitelerle bu kiralamayı yapanların online sistem üzeriden Turizm Planlama Dairesi’ne kayıt olacağını ve verilecek olan belge ile kirlaama yapabileceğini söyleyen Aktunç, kayıt olmayanların para cezası ile karşı karşıya kalacağını vurguladı. Aktunç “kayıt altına girenlere de yurtdışındaki fuarlarımızda tanıtma ve pazarlama konusunda destek verebiliriz.” dedi.

 

Diğer Haberler