DünyaEkonomiGüney KıbrısKıbrısManşetTürkiye

Türk Lirası dalgalı seyre döndü

TL, geçen hafta yaşadığı yükseliş eğilimini bu hafta sürdüremiyor. Bugüne hafif kazançlarla başlayan TL öğle saatlerini doğru inişli çıkışlı bir grafik çiziyor

GIYNIK ÖZEL

Türk Lirası dünkü düşüş eğilimini bugüne de taşıdı. Sabah saatlerinde pozitif ayrışma yaşayan gelişen ülke para birimleri arasında yer alan TL, ardından dalgalı seyre döndü.

Haftaya sert bir yükselişle başlayan dolar/TL kuru, haftanın ikinci işlem gününde önce yönünü aşağı çevirdi, öğle saatlerinde ise yükselişe geçti. Aynı şekilde Euro ve sterlinde de hafif düşüşlerden sonra yükseliş söz konusu.

Geçen hafta 200 günlük ortalamasını kırarak 7.24’e kadar çekilmesinin ardından haftaya sert bir yükselişle başlayarak 7.50’nin üzerini gören Dolar/TL, bu sabah önce 7.45 seviyesine kadar çekildi, ardından 7.50’ye yaklaştı.

Türkiye piyasasında saat 10.45 itibarıyla dolar/TL dünkü kapanışa kıyasla %0.20 artışla 7.4880, Euro/TL %0.25 artışla 9.1012 ve sterlin/TL de %0.41 yükselişle 10.1435 civarında seyrine devam ediyordu. Aynı dakikalarda sepet kur ise %0.20 artışla 8.2967’ten işlem görüyordu.

 

DEUTSCHE BANK TL VE RUBLE DEDİ

 

Yine de Deutsche Bank stratejistleri, yayımladıkları raporda gelişmekte olan Avrupa para birimleri arasında ruble ve TL’yi tercih ettiklerini belirttiler. Stratejistler aşının çok önce Rusya’da piyasaya çıkması ile rubleyi ve aşıyla birlikte turizm sektörünün toparlanacak olması sebebiyle orta vadede TL’yi tercih ettiklerini belirtti.

Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi haftanın ilk gününü %0.29 düşüşle 1,536 puandan tamamlamasının ardından Salı gününe %0.84 yükselişle 1,549 puan seviyesinden başladı. Endekste toplam işlem hacmi 38 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye iki yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 10 baz puan artarak %14.8 oldu. 10 yıl vadeli dolar cinsinden Hazine tahvillerinin faizi 6 baz puan artarak %5.67’ye yükseldi. Türkiye’nin 5 yıllık kredi temerrüt takas (CDS) primi 8 baz puan artışla 320 baz puana çıktı.

 

RİSK İŞTAHI DÜŞÜK

 

Dolar uluslararası piyasalarda önemli piyasa paraları karşısında da yükselişte. Dolar, ABD Hazine tahvili faizlerindeki tırmanışa paralel olarak gücünü koruyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nde (BBDXY) geçen hafta Çarşamba gününden bu yana yön yukarı.

Küresel piyasalara ise düşük risk iştahı hakim. Yatırımcılar mevcut gevşek finansal koşullar ortamında olası riskleri değerlendiriyor. Ayrıca, Covid-19 salgını ile şiddetli bir şekilde mücadele edildiği bir dönemde hisse senetlerinin aşırı ısındığına yönelik endişeler de düşük risk iştahında etkili oluyor.

Küresel piyasalarda koronavirüs gelişmeleri ve ABD’de Başkan Donald Trump’un azil süreci ile ilgili gelişmeler izlenmeye devam ediyor.

ABD Kongresi’ne yönelik saldırının ardından Temsilciler Meclisi bugün Trump’ın görevden alınması talebiyle 25’inci maddenin işletilmesini oylayacak. Çarşamba günü de Başkan Trump’ın azledilmesinin görüşülmesi bekleniyor.

 

 

Diğer Haberler