DünyaEkonomiKıbrısManşetSiyasetToplumTürkiye

Türk Lirası yılın son haftasında dalgalı ve aşağı yönlü

Türk Lirası yılın son haftasında dalgalı ve aşağı yönlü hareket ediyor. Sabah saatlerinde sakin seyreden kurlar, piyasa açılışına doğru hareketlendi.

Türk Lirası yılın son haftasında dalgalı ve aşağı yönlü hareket ediyor. Sabah saatlerinde sakin seyreden kurlar, piyasa açılışına doğru hareketlendi.

Geçen haftanın tamamında sert gerilemelerin görüldüğü döviz kurları, sert yükselişler yaşarken, kurlardaki dalgalı seyirde küresel piyasaların Noel tatilinde olması nedeniyle yaşanan düşük hacimli işlemler etkili oluyor.

Piyasaların açılmasıyla birlikte kurlardaki yükselişler bir miktar gerilerken, TL’de dolar karşısında %4’e yakın, Euro ve sterlinde de %6’yı aşan orandaki çıkışlar dikkat çekiyor.

Türkiye piyasasında Kıbrıs saat ile 11.20 itibarıyla dolar/TL Cuma günkü kapanışa kıyasla %3.63 artışla 11.3155 seviyesinde, Euro/TL %6.18 artışla 12.8584 seviyesinde, sterlin/TL de %6.45 artışla 15.2730 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da kurlar dünkü kapanış seviyesinin oldukça üzerinde. Saat 11.10 itibarıyla dolar 12.15 TL’den, Euro 13.75 TL’den, sterlin de 16.25 TL’den satılıyordu. Piyasada ortalama döviz alış kurları ise dolarda 11.65 TL, Euro’da 13.20 TL, sterlin de 15.40 TL düzeyinde.

DÖVİZ REZERVLERİNDEKİ GERİLEME

Kur Korumalı TL Mevduat ürününün piyasalar tarafından örtülü faiz artışı olarak yorumlanmasıyla başlayan düşüş geçtiğimiz hafta boyunca etkisini göstermişti.

Reuters’ın hesaplamalarına başvurduğu bankacılar büyük bölümü haftanın ilk iki gününde olmak üzere TC Merkez Bankası’nın swap hariç net uluslararası rezervinin geçen hafta Cuma hariç yaklaşık 8,5 milyar dolar, doğrudan müdahalelerin de başladığı ay başından itibaren ise yaklaşık 18 milyar dolar düştüğünü hesapladı.

BİREYSELLERDE PANİK DÖVİZ ALIMI DURDU

Bankacılar sistemin yeni döviz alımlarını caydırdığını, panik havasını şu an için ortadan kaldırdığını, bunun da aralıksız devam eden tek yönlü bireysel döviz talebini kesmesi açısından olumlu olduğunu belirtiyor.

TL’deki sert değer kazancına rağmen yine de birçok bankacı orta ve uzun vadeli süreçlerinin izlenmesi gerektiğine ve TL’de değer kaybı olması halinde Hazine üzerinde oluşabilecek risklerin büyüklüğüne dikkat çekiyor.

ERDOĞAN: FAİZ DÜŞÜNCE ENFLASYON DA DÜŞECEK

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunda yaptığı konuşmalarda faizin düşürülmesi sayesinde enflasyonun düşeceği tezlerini tekrar ederken, kur korumalı vadeli mevduat hesabı sisteminin devreye girmesinden beri TL mevduatların 20 milyar liranın üzerinde arttığını ifade etti.

Erdoğan kur korumalı mevduat sisteminin uzun vadede bütçeye yük olması yerine “olumlu katkı” sağlayacağını öngördüklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye göre ise kurda görülen 18,4 tarihi rekoru bir “köpük” ve köpüğün tamamı ortadan kalkmadı. Nebati geçen hafta “Köpük daha tam gitmedi gitmeye başladı bir yere doğru gidiyoruz” dedi ve bir para biriminin bir diğer para birimine göre enflasyon farkı kadar değer değişimi yaşaması gerektiğini söylemişti.

 

Diğer Haberler