DünyaGenelManşet

Türk malı ünlü maden suyunun satışı İsviçre’de ‘doğurganlığı etkilediği’ gerekçesiyle yasaklandı

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu (FSVO) tarafından yapılan bir incelemede, Beypazarı Maden Suyu'nda yüksek miktarda bor tespit edildi. Bu bulgu sonucunda, Beypazarı Maden Suyu'nun tüketilmemesi istendi...

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu (FSVO) tarafından yapılan bir incelemede, Beypazarı Maden Suyu’nda yüksek miktarda bor tespit edildi. Bu bulgu sonucunda, Beypazarı Maden Suyu’nun tüketilmemesi istendi…

Türkiye’de en çok tüketilen ve uzmanların “gerçek maden suyu” olarak önerdiği Beypazarı hakkında İsviçre’de yapılan araştırmada skandal bir sonuç çıktığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

İddiaya göre İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Beypazarı Maden Suyu’nun içerisinde yüksek miktarda bor bulunduğu tespit etti.

Raporda, Beypazarı maden suyunun yüksek bor içermesi nedeniyle tüketilmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Raporda bor tüketiminin doğurganlığı ve anne karnındaki bebeğin gelişimini etkilediği ve tehlike barındırdığı ifadelerine yer verildi.

Uzun vadede insan sağlığı açısından risk taşıdığı belirtilen bu maden suyunun tüketilmemesi gerektiği belirtildi.

‘ALTI ÜSTÜ BİR SODA DEĞİLMİŞ, FAZLASIYMIŞ’

Siyaset bilimci Eren Aksoyoğlu, “Fabrika sahibi Niyazi Bey’in neden yıllardır iktidara yakın olduğunu daha iyi anlıyoruz böylece. Altı üstü bir soda değilmiş, fazlasıymış” diyerek tepki gösterdi.

Diğer Haberler