DünyaGenelManşetSiyasetTürkiye

“Türkiye ile ilerleme kaydedeceğimizden eminim”

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile pozitif ve verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum" dedi.

ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi, Ukrayna’nın muhtemel NATO üyeliği ve Rusya ile ikili ilişkilere yönelik açıklamalarda bulundu.

Görüşme konusunda, “Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık. Toplantının çoğu baş başaydı” ifadesini kullanan Biden, “Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek. Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum” dedi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele çabalarına değinen ABD Başkanı, ‘yapılacak çok fazla işin’ olduğunu kaydederek, “Gardımızı düşürme vakti değil” diye konuştu.

Putin ile Cenevre’de yapacağı görüşmenin, zamanlama açısından çok doğru bir anda organize edildiğini dile getiren Biden, “Başkan Putin’e, işbirliğini seçmesi durumunda, işbirliği yapabileceğimiz alanlar olduğunu açıkça ortaya koyacağım. İş birliğini seçmemesi ve eskiden olduğu gibi davranmaya devam etmesi durumunda, buna yanıt vereceğiz. Anlaşamadığımız alanlarda kırmızı çizgilerimizi net bir şekilde belirtmeliyiz” ifadesini kullandı.
Biden, “Rusya ile çatışma aramıyoruz” diye ekledi.

ABD’nin transatlantik ittifakını savunmaktan geri durmayacağına vurgu yapan Biden, ABD’nin NATO’nun 5. maddesine bağlı olduğunu yineledi.

Çin tehdidinin de zirvede konuşulduğuna değinen Biden, “NATO, en son 2010 yılında bir stratejik plan hazırladığında, Rusya’nın bir ortak olarak kabul edildiği ve Çin’in adının dahi geçmediği bir zamandı” diye konuştu.

Biden, Çin’in uluslararası sisteme tehdit teşkil ettiğini ve başta telekomünikasyon alanında olmak üzere kritik altyapıların Çin’den korunması ve bu konuda Pasifik bölgesindeki ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ele aldıklarını söyledi.

Biden’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

• Tüm dünya liderleri bugün, Putin ile görüşeceğim için bana teşekkür etti.
• Ukrayna’nın, NATO’ya katılmadan önce ülke içindeki yolsuzluğu bitirmesi ve tüm kriterleri karşılaması gerekiyor.
• Rusya’nın Ukrayna’daki varlığı, Ukrayna’nın NATO’ya girişine engel değil.
• Ukrayna’yı, kendi fiziksel güvenliğini sağlayabilecek bir konuma getireceğiz.
• Navalnıy’ın ölümü, Rusya’nın temel insan haklarına uyma niyetinde olmadığını gösterir. Bu bir trajedi olur ve tüm dünya ile ilişkileri bozar. Benimle de.
• Vladimir Putin, akıllı ve sert olmasının yanı sıra saygın bir rakip.

‘CUMHURİYETÇİLERİN LİDERLİĞİ PARÇALANDI’

Öte yandan Biden, ABD iç siyasetine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Brüksel’deki NATO Liderler Zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında Biden, “Cumhuriyetçi Parti’nin sayısal anlamda büyük ölçüde azaldığını söylemenin uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

Biden, eski Başkan Donald Trump’a atıfta bulunarak, “Cumhuriyetçi Parti’nin liderliği parçalandı ve partinin Trump kanadı, içeride büyük bir kısmı oluşturuyor. Ancak bu kesim, Amerikan halkının önemli bir azınlığı konumunda” diye devam etti.

Diğer Haberler