EkonomiManşetTürkiye

Türkiye özel sektörünün yurt dışı kredi borcu azaldı

TC Merkez Bankası ‘Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu’ raporunu açıkladı. Rapora göre borç 173,9 milyar dolara indi

TC Merkez Bankası ‘Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu’ raporunu açıkladı. Rapora göre borç 173,9 milyar dolara indi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı ‘Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu’ raporuna göre, Türkiye özel sektörünün kredi borcu Ocak ayında 173,9 milyar dolara geriledi.

Rapordaki veriler, Ocak sonu itibarıyla, 2020 yılsonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 18 milyon dolar azalarak 164,1 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 49 milyon dolar azalarak 9,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini gösteriyor.

BORÇLUYA GÖRE DAĞILIM

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 333 milyon dolar azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 839 milyon dolar artışla 22,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 250 milyon dolar azalırken, tahvil stoku ise önemli bir değişiklik göstermeyerek 2,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 195 milyon dolar azaldığı, tahvil stokunun ise 6 milyon dolar azalarak 7,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise 2020 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 46 milyon dolar azalışla 6,6 milyar dolar; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 78 milyon dolar artışla 1,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

ALACAKLIYA GÖRE DAĞILIM

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Ocak sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yılsonuna göre 903 milyon dolar azalarak 108,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 140 milyon dolar azalarak 9,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

BORÇLARIN %62’Sİ DOLAR CİNSİNDEN

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 164,1 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun %62.3’ünün dolar, %33.5’inin Euro, %2.4’ünün Türk lirası ve %1.8’inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 9,8 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %40.6’sının dolar, %33.6’sının Euro, %23.6’sının Türk lirası ve %2.2’sinin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ocak sonu itibarıyla, 164,1 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %43.3’ünü finansal kuruluşların, %56.7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Aynı dönemde, 9,8 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %83.6’sını finansal kuruluşların, %16.4’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Ocak sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 43,9 milyar dolar tutarında olduğu da gözlendi.

Diğer Haberler