KıbrısManşetToplum

Uluçay: “KKTC’yi Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı etkiliyor”

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, KKTC’yi Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının etkilediğini belirtti

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Teberrüken Uluçay Meclis’te söz alarak, “Çarşı, Ekonomi ve Siyaset” konulu konuşma yaptı.

Ülkede birçok sıkıntının ortaya çıktığını dile getiren Uluçay, dünyadaki olumsuz gelişmelerin ülkeye de yansımasının olduğunu söyledi.

Ekonomistlerin 2024 yılında ciddi anlamda bir resesyon beklediğini dile getiren Uluçay, bunun da ekonomik aktivitelerde duraklama ve işsizliğin artması gibi sıkıntılar getirdiğini kaydetti.

KKTC’nin de içinde bulunduğu süreçte bu yaşananların olumsuz etkisinin de olacağını dile getiren Uluçay, KKTC’yi TC’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının da etkilediğini belirtti.

Türkiye’deki yaşananlardan KKTC’nin doğrudan etkilendiğini dile getiren Uluçay, TC’deki gelişmelerde kısa ve orta vade gelişmelerinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

KKTC’de açıklanan ve uygulanan enflasyon oranlarının da hane halkının alım gücüne olumlu yansırmış gibi görünse de kısa süre sonra da olumsuzluğunun ortaya çıktığını dile getiren Uluçay, yapılan zamlarla hayat pahalılığı uygulamasının ardından buna bağlı oluşan maliyet artışlarının üretimi olumsuz etkilemekte olduğunu belirtti.

Ülkede üretim maliyetlerinin aşağıya çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Uluçay, sınırlı olanakların rasyonel kullanılmasının önemli olduğunu dile getirerek, Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden yapılan ihracatın daha da artırılması gerektiğini kaydetti.

Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden ortaya çıkacak fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Uluçay, 2024 yılı ve sonrası içinde ekonomik olarak avantaj yaratılacak programların yapılması gerektiğini belirtti.

Güney’den Kuzey’e geçişlerdeki artışları da dile getiren Uluçay, karşılık ticaret hacminin artırılması konusunun artık zamanının geldiğini kaydetti.

Diğer Haberler