KıbrısManşet

Uluçay’dan destek paketi açıklaması

CTP Milletvekili Uluçay, vatandaşlara, özellikle de dar gelirlilere elektrik ve akaryakıt destek paketleri açıklanabileceğini söyledi.

Ekonomik kriz altında ezilen yurttaş için zaman zaman gerek ekonomistlerden gerekse de siyasilerden çeşitli öneriler geliyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Teberrüken Uluçay, vatandaşlara, özellikle de dar gelirlilere elektrik ve akaryakıt destek paketleri açıklanabileceğini söyledi.

Uluçay, “Bir defaya mahsus biner TL dar gelirliye destek verebilirsiniz; bunu önerdim hükümete mesela… Elektrik fiyatlarında da yükseliş devam edecek. Hane halkını korumak için elektrik destek paketi, akaryakıt destek paketi açıklayabiliriz.” dedi.

Katıldığı tv programında konuşan CTP milletvekili Teberrüken Uluçay, konu hakkında şöyle dedi;

“Türkiye’de ısrar edilen para politikası TL’ye değer kazandırma yolunda işe yaramadı. Doğrudan maaş artışı yapmak zorunda kaldılar ki çok büyük bir enflasyon var. Ülkemizde de yüzde 110’lara geldi…”

“2022’YE DAİR BU ÖNGÖRÜLER OLUMLU SONUÇ VERMEDİ”

“Halkın ajandasında ilk sırda ekonomi sorunları var. Para faiz politikasında olumlu sonuç alamadıkları için, istedikleri gibi olmadıkları için enflasyonu daha fazla körükleyecek politikaları hayata geçirip Maliye’nin harcamalarını artırıyorlar. Karşılıksız para basarak da TL’nin değer kaybı ivme kazanıyor.

Türkiye 2022 yılında pandemi sonrası turizm geliri bekliyordu. Ticaretin yoğunlaşacağını bekliyordu. İhracat gelirleri acısından Türkiye’ye olumlu, avantaj olarak sonuç vereceği değerlendiriliyor; toplam gelirlerde de artış beklentisi vardı…”

“BİR DEFAYA MAHSUS BİNER TL” ÖNERİSİ

“Bu beklentiler başka faktörlerden dolayı; Ukrayna savaşı ve NATO tartışmaları derken Temmuz’a geldik. 2022’ye dair bu öngörüler olumlu sonuç vermedi. Eylül’de daha net göreceğiz ama şu anda mayıs haziran ayında gerek ekonomistlerin gerekse de Türkiye’de hükümetin almış ya da aldığı aksiyonlara baktığımızda izlenilen para politikası sonuç vermedi, TL’ye değer kazandırmadı…

Hane halkı perişan; Bir defaya mahsus biner TL, dar gelirliye destek verebilirsiniz; bunu önerdim hükümete mesela… Elektrik fiyatlarında da yükseliş devam edecek. Hane halkını korumak için elektrik destek paketi, akaryakıt destek paketi açıklayabiliriz…”

Diğer Haberler