ManşetSağlıkToplumYaşam

Ustalığın kestirme yolu yoktur

Bizim nesil, bizlere uygulanan Genel/Akademik Zekâ Testleri (IQ Test) sayesinde biraz zeki, biraz dâhi, biraz da gerizekâlı bir modda gezindik durduk yıllarca

Bizim nesil, bizlere uygulanan Genel/Akademik Zekâ Testleri (IQ Test) sayesinde biraz zeki, biraz dâhi, biraz da gerizekâlı bir modda gezindik durduk yıllarca. Dönemin eğitim yöneticileri her yıl bu testi bizlere uygular ve sonuçları da okulumuzun kiremit renkli tuğlaları üzerinden deşifre edilirdi. E hâl böyle olunca da zorla gerizekâlılaştırılan veya o sıfatta yaşamaya zorlanan bir neslin çocuklarıyız biz. Hâlbuki kimisi müthiş performans sporcuydu, kimisi şair, kimisi müzisyen, kimisi ressam, kimisi ise çok yetenekli bir’roman yazarıydı ama havuz problemi çözen arkadaşları hep bir adım öne çıkardılar.

Neyse, çok şükür artık zekâ grupları söz konusu; Mantıksal/Matematiksel Zekâ, Görsel Zekâ, Sözel Zekâ, Müziksel Zekâ, Varoluşsal Zekâ, Sporsal Zekâ, İçsel Zekâ, Doğasal Zekâ ve Sosyal Zekâ şeklinde açıklanmakta. Bu süreçte de Duygusal Zekâ (EQ) kavramı spor içerisinde de yer almaktaymış.

EQ özetle; “Bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümü” olarak tanımlamakta.

NLP Uzmanı Turgay Biçer (Prof. Dr.) Kazanmak Beyinde Başlar adlı kitabında EQ’dan bir’hayli dem/gem vurdu. Şöyle ki Şöyle ki; “Herkesin hedefine ulaşmak için yeterli nedenleri ve kaynakları vardır. Onları nasıl kullanacağınsa senin işindir… Birisi için mümkün olan, herkes için mümkündür… Daha önce yapılmamışsa da yine mümkündür… Kalbin nerdeyse, aklın or’dadır… Bir şeyi yapmanın sonsuz yolu vardır. Keşfetmekse sana aittir… Ne olduğundan çok, ne yaptığın daha önemlidir…

Sürekli kaybetmek bir seçimdir, kader değil… İnsanın kaderini belirleyen seçimleridir. Sen neyi seçiyorsun?… Ustalık öğrenilir, kalıtımla geçmez… Başarısızlık yoktur. Sadece dersler vardır… Unutma, her zaman yaptığını yaparsan, her zaman aynı sonucu elde edersin… Sen kendini değiştirmeden, başkalarını değiştiremezsin… Ustalığın kestirme yolu yoktur… Yüreğin ile aklın birleşirse mucize olur… Sen en iyiyi aradığında, en iyi de seni arar ve başarı bir yolculuktur” Nokta. Sen neyi seçiyorsun?

Diğer Haberler