DünyaManşet

Xi, ilk kez halk karşısına çıktı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkesinde yeni tip koronavirüs salgınına ilk kez dikkati çeken Doktor Li Wenliang'ın virüs nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından ilk defa halk karşısına çıktı.

Çin’de ilk kez 2019 Aralık’ta yerel bir deniz ürünleri pazarında SARS benzeri bir virüsün ortaya çıktığını, tıp fakültesinden arkadaşlarının yer aldığı mesajlaşma grubunda duyuran Li’nin ölümü sosyal medyada tepkilere yol açtı. Pekin yönetimi, doktorun ölümünü araştırmak üzere Komünist Parti’nin üst disiplin organından bir ekip göndererek harekete geçti.

Xinhua’nın haberine göre ise Çin Devlet Başkanı Xi temel düzeyde salgın önleme ve kontrolüyle günlük ihtiyaçların karşılanması hakkında bilgi edinmek üzere başkent Pekin’i ziyaret etti. Xi, 19 Ocak’tan 21 Ocak’a kadar Yunnan eyaletine düzenlediği bir geziden bu yana ilk kez halkla bir araya geldi.

Pekin’deki salgını önleme ve kontrol çalışmalarını denetleyen Xi’nin yetkililerden bilgi alırken ve ateşi ölçülürken çekilen maskeli fotoğrafları da paylaşıldı. Xi’nin halkla bir arada olduğu anlarda kimseyle el sıkışmaması da dikkat çekti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu