EkonomiKıbrısManşet

Yabancılara satışlar ciddi oranda arttı

İş insanı Ahmet Baştaş: İnşaat turizmin bir parçası oldu. ‘Buy to let’ modeliyle bu daha da geliştirilebilir

“Ülkemiz panik atak geçiriyor” diyen Baştaş, ülke ekonomisinin köklü reformlara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ VE EKONOMİDEKİ DARALMA

İş insanı Ahmet Baştaş, Covid-19 ardından gelen Rusya-Ukrayna savaşı ve Türk Lirası’ndaki değer kaybının ekonomide üçte bir daralmaya neden olduğunu söyleyerek, inşaat sektörünün ekonomide yarattığı değerin önemine işaret etti. Baştaş, BRT’de katıldığı EkoFinans programında ülke ekonomisi ve inşaat sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İnşaat sektöründe yabancılara yapılan satışlarda ciddi artış gözlemlendiğine işaret eden Baştaş, “Bu da Kuzey Kıbrıs’ın doğasının, insanının güzelliğinden ve inşaat şirketlerinin kişisel çabalarından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

İNŞAAT TURİZMİN BİR PARÇASI

Hükümetlerin özel sektörün önünü açamadığına dikkati çeken Baştaş, “Hükümetle bu konuda çok çalışma yaptık ama bir yere varamadık. İnşaat bugün turizmin bir parçası oldu. ‘Buy to let’ modeliyle bu daha da geliştirilebilir. İskele ve Esentepe bölgesinde yapılan inşaatlar çok ciddi sayıda turist getiriyor ve bu insanlar piyasaya çok ciddi katkı koyuyor. Bütünlüklü düşünülmesi gerekir. İnşaat sektörüne yönelik tek bir teşvik yoktur. Diğer iki lokomotif sektöre teşvikler varken, bu sektöre teşvik yok aksine engeller var. Hükümetler günlük sorunlarla uğraşmaktan özel sektörün önünü açıcı çalışmalar yapamıyor” dedi.

ÜLKEMİZ PANİK ATAK GEÇİRİYOR

Pandemi döneminde turizm, eğitim ve inşaat sektöründen ülke ekonomisine yansıyan gelirlerinin %25’lere gerilediğine işaret eden Baştaş, ardından gelen TL’deki değer kaybı ve seçimlerin de sorunu büyüttüğünü söyledi. Ahmet Baştaş, “Şu an ülkemiz panik atak geçiriyor. Bütün problemler hep halı altına süpürüldü. Artık diyor ki bu vücut ‘ben bu problemlerle yaşayamıyorum’. Makyaj reformlarla bu işler çözülmeyecek. Köklü reformlar lazım. Hükümetin, Ana muhalefetin ve sendikalarla da oturarak bu işin çözmeleri gerekir” dedi. Baştaş, ekonominin büyütülmesi için de turizm, eğitim ve inşaat olarak nitelendirdiği 3 ana sektörün gelişimiyle mümkün olabileceğini kaydederken, bu sektörlerin ana giderleri olan ulaşım ve elektrik fiyatlarının bir an önce normal düzeylere gelmesi gerektiğine işaret etti.

Diğer Haberler