EkonomiGenelKıbrısManşet

Yabancılara ülkenin en fazla yüzde 3’ü satılacak!

Yabancılara mal satışını düzenleyen yeni yasa, garip gelişmeleri beraberinde getirecek

ÖZEL HABER

Yabancılara mal satışını düzenleyen yeni yasa, garip gelişmeleri beraberinde getirecek

YABANCILARIN ELİNDEKİ, MAL NE KADAR?

Yabancılara mal satışını düzenleyen Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Değişiklik) Yasa Tasarısı, geçtiğimiz Pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi genel kurulunda oyçokluğuyla kabul edildi. Yeni yasa ortaya çıkardığı tuhaf durumla şimdiden tartışma konusu oldu. Yasaya göre KKTC yüzölçümünün yüzde 3’ü, ilçe yüzölçümlerinin ise yüzde 7’si aşıldığında yabancılara mal satışı durdurulacak. Ancak halen yabancıların elinde bulundurduğu mülklerin kapladığı toplam alan resmi olarak bilinmiyor.

“TAPUDA İŞLEM YAPILMAYABİLİR”

Ülkedeki hukuk çevrelerine göre bu durumda yasanın yürürlüğe girdiği andan itibaren büyük bir belirsizliğin söz konusu olacağı ifade ediliyor. Yasanın görüşülmesi sırasında eleştirilerini dile getiren Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, ortaya çıkan bu tuhaf duruma işaret ederek, “yarın tapu görevlileri suç işleme korkusuyla yeni kayıt işlemi yapmayabilir” uyarısında bulundu.

“DÖRT DÖRTLÜK OLMASINI BEKLEYEMEYİZ”

Mecliste konuşan İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, bu eleştiriye doğrudan yanıt vermemekle birlikte genel olarak yasanın eksikleri olabileceğini, bunların zamanla düzeltilebileceğini söyledi. Muhalefet tarafından tasarıyı apar topar geçirtmeye çalışmakla suçlanan Oğuz, “her şeyin dört dörtlük olmasını beklersek hep bekleriz” diyerek, yasanın ileride düzeltilebileceğini ifade etti.

“MUHTEŞEM DEĞİL”

Tasarıyı genel kurula sevk eden komitenin başkanı Yasemin Öztürk de ellerinde yeterli veri olmadığını belirterek, “muhteşem bir yasa yaptık demiyorum” ifadesini kullanmış ve yasanın iki üç yıl sonra düzeltilebileceğini söylemişti.

DOĞUŞ DERYA’DAN ‘TİMSAH’LI ÇAĞRI

Yasanın görüşülmesi sırasında kürsüye çıkan Doğuş Derya, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a seslenerek, “Eğer Cumhurbaşkanlığı yapmak isterse, timsahın kuyruğunu değil ağzını tutsun da bu yasayı imzalamayıp geri göndersin” dedi.

Diğer Haberler