GenelKıbrısManşet

“Yangın öncesi dozer istedik cevap bile gelmedi”

Lefke çöplüğünde çıkan yangına ilişkin Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya açıklama yaptı

GÜREN TİLKİ

Lefke çöplüğünde çıkan yangına ilişkin Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya açıklama yaptı

ISLAH ÇALIŞMALARI 10 GÜN ÖNCE BAŞLADI

Güngör çöp depolama alanına taşınması gereken çöplerin Lefke’nin göbeğinde birikmesi bölgenin kanayan yarası haline geldi. Sık sık çıkan yangınlardan dolayı dumanları bölge halkına zehir solutan Lefke çöp depolama alanı, önceki gün yeniden alevlendi. Depolama alanı 10 gün önce belediyenin kontrolüne verilmişti. Havaların ısınması ile yangın çıkma riski büyüyen çöplükte ıslah çalışmalarını aralıksız sürdüren Lefke Belediyesi, eksiklikler yüzünden çalışmalarını istediği düzeye çıkaramıyor.

 KAYA YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, sadece 10 gündür belediyenin kontrolünde bulunan Lefke çöp depolama alanında yürütülen ıslah çalışmalarının ardından minimum seviyeye getirilen yangının yeniden alevlendiğini ifade ederek yazılı açıklama yaptı. Kaya, 27 Haziran’da belediyenin kontrolündeki çöp depolama alanında meydana gelen yangının belediye ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındığını hatırlattı. Kaya, ekiplerin, sıcak havalar nedeniyle yangın riskinin arttığı bölgede ıslah çalışmalarını aralıksız devam ettirdiğini belirtirken, imkanlarının yetersiz kaldığı noktalarda ilgili kurumlardan destek talebinde bulunduklarını aktardı.

KAYA: TALEBİMİZE CEVAP VERİLMEDİ

Kaya, “Gerek yangın öncesinde gerekse yangın sonrasında Tarım Bakanlığı’na ait paletli dozer talep edilmiş, fakat araç Güzelyurt-Mevlevi kavşağında günlerce boş olarak bekletilmesine rağmen talebimize cevap verilmemiştir. Bu da ıslah çalışmalarının aksamasına ve yangın sonrasında yapılan çalışmaların istenilen sürede arzu edildiği şekilde sonuçlanmamasını getirmiştir” dedi. Kaya, “kamuoyunun gündemini uzun bir dönemdir meşgul eden ve pandemi dönemi ile başlayan Güzelyurt Belediyesi’ne ait çöplerin yaklaşık üç aydır belediyeye ait çöp depolama alanına getirildiğini, bunun yanında bu alanın; bölgedeki askeri birlikler, Lefke Belediyesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi’ne ait çöp toplama araçları tarafından da kullanıldığını belirtti.

Diğer Haberler