GenelKıbrısManşetPolisiye – Adli

Yargıç Candaş: Ülkenin imajı zedeleniyor, denetimlerin sıklaştırılması gerek

Lefkoşa'da kripto para meselesinden çıkan olayda, soygun, şiddet tehdidi, bıçak taşıma ve ikamet izinsiz ülkede kalma suçlarından yargılanan Moses Chukwuka Otuogbodor, 5 yıl hapse mahkum oldu. Yargıç Tutku Candaş, son günlerde ülkeye gelen turist ve öğrencilerin ağır suçlara karıştığını, ülkenin imajının zedelendiğini, denetimin artırıması gerektiğini vurguladı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “soygun, ciddi darp, şiddet tehdidi, korkutmak maksadıyla bıçak taşıma ve KKTC’de ikamet izinsiz kalma” suçlarından yargılanan Moses Chukwuka Otuogbodor 5 yıl hapse mahkum edildi.  Füsun Cemaller’in başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’dan oluşan heyetin verdiği kararı Yargıç Candaş okudu. Yargıç Tutku Candaş, sanığın, Valentino isimli arkadaşı ile Abubakar Amadı Ibrahım arasındaki kripto para meselesi yüzünden yaşanan olaya dahil olduğunu söyledi.
Sanığı yargılandığı tüm davalardan suçlu bulup mahkum edildiğini belirten yargıç Candaş, sanığın işlediği suçların anayasayla güvence altına alınan can ve mal güvenliğine karşı işlenen suçlar olduğuna işaret etti.

“Parayı ver yoksa seni öldürürüm”

Candaş,  bu tür suçlara caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine değinerek, müşteki ile Valentino arasında yaşanan alacak-verecek meselesine dahil olan sanığın müştekiye bıçak göstererek, “parayı ver, yoksa seni öldürürüm” dediğini anlattı. Sanığın müştekinin yüzüne ve göğsüne yumruk attığını belirten Candaş, müştekinin olayda 5 bin sterlin ile 3 bin TL parasının alındığını, sanığın şiddet tehdidi esnasında bıçak göstermesini ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Yargıç Candaş: Ülkenin imajı zedeleniyor

Yargıç Candaş, KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu, kimsenin her ne sebep olursa olsun kaba kuvvete ve şiddete başvurmasının hoşgörü ile karşılanmayacağını dile getirdi. Candaş, ayrıca sanığın yakalandığı güne kadar 6 yıl süreyle ülkede ikamet izinsiz olarak kaldığını da belirtti. Turizm ve eğitim adası olarak anılan ülkemize son zamanlarda gelen turist ve öğrencilerin ağır suçlara karıştığını gözlemlediklerine vurgu yapan Candaş, ülkenin imajının zedelendiğini, denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini söyledi.

Sabıkasız oluşu dikkate alındı

Yargıç Candaş, şikayetin devam ettiğini, o nedenle de bunun sanık aleyhinde ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirildiğini kaydetti. 28 Temmuz 2022 tarihinde meydana gelen olayın ardından yakalanan sanığın 19 aydır cezaevinde hükümsüz tutuklu olduğunu ifade eden Candaş, sanığın davalarını kabul etmesini, sabıkasız oluşunu lehine değerlendirdikten sonra 5 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı. (Kamalı)

Diğer Haberler