KıbrısManşet

Yasaya aykırı şekilde av hayvanı fotoğrafı paylaşanlara yasal işlem yapılacak!

Avcılık Federasyonu, avladıkları hayvanların kanlı ve parçalanmış görüntülerini sosyal medyada paylaşan avcılar olduğunu, Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası uyarınca söz konusu görüntülerin en erken zamanda kaldırılmaması halinde, görüntüleri paylaşanların polise şikayet edileceğini duyurdu

Büyük Av Sezonu 25 Ekim Pazar günü itibariyle başlarken, bazı avcıların, avladıkları hayvanların görüntülerini, geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’na rağmen sosyal medya hesaplarından paylaştıkları gözlemlendi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Avcılık Federasyonu, Yasa’nın 15’inci maddesine işaret ederek, bu tür paylaşımların en kısa zamanda kaldırılması, aksi taktirde paylaşım yapanların polise şikayet edileceği uyarısında bulundu.

Söz konusu görüntüleri paylaşanlar, gönderilerini kaldırmamaları halinde; bir asgari ücret tutarında veya asgari ücretin 20 katına kadar veya beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Avcılık Federasyonu’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Önemli Uyarı!

Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasasında bulunan 15’inci maddenin,4’üncü fıkrası uyarınca;

Limit üstü, kanlı ve parçalanmış av hayvanı görüntüsünü kamuya açık bir şekilde yayınlamak yasaktır, Bu yasaya uymayanlar hakkında, bir asgari ücret tutarında veya asgari ücretin 20 katına kadar veya beş yıla kadar hapis cezası uygulanabilir.

Büyük avın ilk haftasında bu tür paylaşımlar yapıldığı federasyonumuza şikayet olarak bildirilmiştir.

Bu tür yayın yapan varsa, paylaştığı resmi veya görüntüyü en erken bir zamanda kaldırmaması durumunda ve bu tür yayınların devamı durumunda, Federasyonumuza gelen şikâyetler polise aktarılacaktır.”

Diğer Haberler