EkonomiGenelKıbrısManşet

Yüzde 25’lik prim desteği hayata geçti

Tarım, hayvancılık, esnaf, imalat sanayi, inşaat, otelcilik ve ticaret sektörlerinde sosyal sigorta işveren katkı payının yüzde 25'i devlet tarafından karşılanacak

Tarım, hayvancılık, esnaf, imalat sanayi, inşaat, otelcilik ve ticaret sektörlerinde sosyal sigorta işveren katkı payının yüzde 25’i devlet tarafından karşılanacak

İŞVEREN KATKI PAYININ YÜZDE 25’İNİ DEVLET KARŞILAYACAK

Hükümet, özel sektöre geniş kapsamlı prim destek paketini açıkladı. Konuyla ilgili Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu kapsamda tarım, hayvancılık, esnaf, imalat sanayi, inşaat, otelcilik ve ticaret sektörlerinde sosyal sigorta işveren katkı payının yüzde 25’i devlet tarafından karşılanacak. Ayrıca küçük esnaf için kendisi dâhil 10 kişiye kadar çalışanı olan iş yerlerinde işveren yatırımlarının da yüzde 25’i devlet tarafından karşılanacak.

“İŞLETMELERİN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN”

Başbakanlık açıklamasında, destek paketinin ekonomik sıkıntıların halkın alım gücünü etkilememesi, refah seviyesinin korunması, işletmelerin ayakta kalması maksadıyla hazırlandığı belirtilerek tüm kesimleri kapsayan bir anlayışla hareket edildiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, “Bu düşünceden hareketle Bakanlar Kurulumuz özel sektöre yönelik son derece kapsamlı yeni destek paketlerinin devreye sokulması kararını üretmiştir” denildi.

TÜM SEKTÖRLER PRİM DESTEĞİNDEN YARARLANAMAYACAK

Açıklamaya göre şu sektörler prim desteğinden yararlanamayacak:  “Devlet bütçesinden kendi özel yasalarına göre faaliyet gösteren bağımsız kuruluşlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında özerk veya katma bütçeler ile döner sermayeli iş yerleri, yabancı devletlere ait kamu kurum ve kuruluş niteliğindeki iş yerleri, devletin en az yüzde 10 hissesinin olduğu kuruluşlar, devletin yönetiminde ve denetiminde olan kuruluşlar, marketler, off licence, market tedarikçileri, eczaneler, ecza depoları, medikalciler, benzinciler, gazcılar, muhasipler, bankalar, sigorta şirketleri, döviz büroları, finans şirketleri, bet ofisleri, casinolar, gece kulüpleri, kreşler, anaokulları, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları, üniversiteler, laboratuvarlar, hastaneler, klinikler, veteriner klinikleri, GSM operatörleri, internet sağlayıcıları, kooperatifler ve bunlara bağlı işletmeler, KKTC’de sosyal hizmet alanında faaliyet gösteren ve bu alanda KKTC devletine hizmet veren sivil toplum kuruluşları”

İŞ İNSANLARI KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Kıbrıs Türk Ticaret Odası da Bakanlar Kurulunun sosyal sigorta prim destek kararına destek belirtti. KTTO’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Hayata geçirilen sosyal sigorta prim desteği, tarafımızdan büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır” denildi. Sosyal sigorta prim desteğinin 10 kişiye kadar çalışanı bulunan işveren konumundaki küçük esnafı kapsamına almasının önemi olduğu kaydedilen açıklamada, “Buna göre, tarımdan ticarete kadar çok sayıda sektörümüzde ödenen sosyal sigorta işveren katkı payının %25’i devlet tarafından karşılanacaktır. Bu desteğin işletmelerimizin ayakta kalmasına ve çalışanlarının korunmasına yardımcı olacağı açıktır” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haberler