Güney KıbrısKıbrısManşetToplum

14 maddelik tedbir paketini yetersiz bulan Rum basını, Hristodulidis’i topa tuttu

Kıbrıslı Türklere yönelik açıklanan 14 maddelik tedbir paketini yetersiz bulan Rum basını, Rum Lider Hristodulidis’i topa tuttu:

Kimliksizler Derneği Kıbrıs Rum Yönetimi’nin açıkladığı Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paketin yeni bir açılım olarak değerlendirilemeyeceğini kaydetti

Rum basını, 2015 yılından bu yana KEP Engomi’de Türkçe bilen personelin çalıştığını gündeme getirdi

CUELLAR’IN GELİŞİ ÖNCESİNDE MANİDAR ZAMANLAMA… Rum Yönetimi, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Konusundaki Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın gelişi öncesinde Kıbrıslı Türklere yönelik tek taraflı 14 maddelik tedbirler paketini açıkladı. Rum basını, Kıbrıslı Türklere yönelik açıklanan 14 tedbire ilişkin haberlere manşetlerden ve iç sayfalardan geniş olarak yer verdi. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in ilgili açıklaması da haberlerde yer alırken Rum basını tedbirler için “ölçülü”, “yarı tedbir” “ucuz” (düşük maliyet), “içi boş tedbirler” gibi nitelendirmelerde de bulundu.

KARMA EVLİLİKTEN DOĞAN ÇOCUKLARA İLİŞKİN BİR AÇILIM YOK… Fileleftheros gazetesi “Kıbrıslı Türkler İçin Ölçülü Tedbirler” başlığıyla verdiği haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, daha önceden açıklayacağını duyurduğu 14 maddeden oluşan tedbirler paketine yönelik hamlesini yaptığını yazdı. Gazete ilginin, sürecin yeniden başlamasıyla ilgili değil ebeveynlerinden biri TC kökenli olan ve KKTC’de ikamet eden kişilerin çocuklarının da dahil edileceği hak sahiplerine yönelik yelpazenin açılıp açılmayacağı konusunda olduğunu yazdı. Habere göre Rum Yönetimi, Kıbrıslı Türklere yönelik tedbirleri açıklarken Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararları, AB ilke ve müktesebatı temelinde çözümlenmesi amacıyla müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik ön koşulların yaratılmasına bağlı olduğunu da yineledi.

DULLUK MAAŞLARI VE TÜRKÇE BİLEN PERSONEL KONUSU… Kıbrıslı Türklere yönelik dulluk maaşı ile ilgili konunun yargıya taşındığı Fatma Kılıç davasını da örnek verirken, Fatma Kılıç’ın, eşinin ölmesinin ardından 2014 yılında dulluk maaşı almak için başvurduğunu ancak Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 2015’te bu talebi, bazı kriterlerin uymaması nedeniyle reddettiğini anımsattı. Açıklanan tedbirler içerisinde Vatandaşlık Hizmet Merkezine (KEP) Türkçe bilen personelin alınacağının da bulunduğunu yazan gazete 2015 yılında KEP’in açılışında konuşan o dönemin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıslı Türklerle ilgili Güven Yaratıcı Önlemlerin açıklanmasının ardından KEP’e Türkçe bilen personel alındığını” söylediğini anımsattı. Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak 2015 yılından bu yana KEP Engomi’de Türkçe bilen bir kişinin çalıştığını yazdı.

RUM BASINI TEDBİRLERİ KÜÇÜMSEDİ… Politis gazetesi ilgili haberi, “Düşük Maliyetli 14 Tedbir” ve “Cuellar’ın Karşılanması Kıbrıslı Türkler İçin 14 Tedbirle” başlıklarıyla verdi. Haravgi gazetesi ise haberi “Başkan, Kıbrıslı Türklerle İlgili Yarım Tedbirleri Açıkladı” şeklinde verdi.

Diğer Haberler