KıbrısManşetPolisiye – Adli

355 gr hintkeneviri ve 150 gr kokainle ilgili yargılandı

Ortaköy’de, 1 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen 355 gram hintkeneviri ve 150 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu maddeyle ilgili tutuklanan ve uyuşturucu suçundan yargılanan Yusuf Açıkel, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde hintkeneviri ve kokain alma ve tasarrufu suçlarından yargılanan Yusuf Açıkel 4 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.

Füsun Cemaller’in başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin verdiği kararı Yargıç Candaş okudu.

Yargıç, sanığın hintkeneviri ve kokain alma ve tasarrufu suçlarından yargılandığını söyledi. Yargıç, 1 Mart 2023  tarihinde saat 11:00 raddelerinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğünün Ortaköy’de bir toprak alanda şüpheli maddelerin bulunduğuna dair bilgi aldığını belirtti. Yargıç, yapılan kontrolde 9 ayrı poşette 355 gram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunduğunu, yine bölgede kayaların altına gizlenmiş sırt çantasının içinde 12 ayrı paket halinde yaklaşık 150 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucunun emare alındığını söyedi.

Candaş, yerde pusu görevine başlandığını ve Yusuf Açıkel’in aracıyla geldiğini ve makul güç kullanılarak tutuklandığını anlattı.  Candaş, tutuklanan sanığın ifadesinde E.T.’nin talimatı ile uyuşturucuyu almaya geldiğini söylediğini belirtti.

Genç ve sabıkasız oluşu göz önünde bulunduruldu

Uyuşturucu suçlarının yaygın, toplum sağlığını tehdit eden bir suç olduğunu kaydeden yargıç, bu tür suçları işleyenlere caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini söyledi. Yargıç, sanığın yargılandığı 335 gram hintkeneviri alma ve tasarruf suçunun 15, kokain bulundurma suçunun ise 18 yıl hapis cezası öngördüğünü ifade ederek, sanığın genç ve sabıkasız oluşunu dikkate aldıklarını, mahkum olduğu davalardan 4 yıl 6 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı. (Kamalı Haber)

Diğer Haberler