DünyaGenelManşet

ABD istihbaratı, ‘gizemli hastalık’ta yabancı güçlerin bağını bulamadı

ABD istihbarat birimlerinin, ‘Havana Sendromu’ olarak bilinen gizemli hastalık vakalarıyla ‘yabancı düşmanlar’ arasında bir bağ kurulamadığı sonucuna ulaştığı belirtildi.

Bu konuda yapılan yeni istihbarat değerlendirmesine aşina yetkililerin CNN ve Washington Post’a verdiği bilgilere göre, ‘Havana Sendromu’ vakalarıyla dış güçlerin ilişkilendirilemediği kaydedildi.

ABD’nin bir düşmanı tarafından hedeflenen bir harekatın sonucu olma ihtimalinin düşük olduğuna karar verildiği ifade edildi.

Yüzlerce olayın ve bunları çevreleyen çok çeşitli faktörlerin gözden geçirilmesi sonucu oluşturulan değerlendirmede ayrıca, yabancı bir düşmanın bu şekilde gizemli hastalıklara neden olabilecek bir silah veya cihaza sahip olduğuna dair inandırıcı bir kanıt da bulunmadığına işaret edildi.

Diğer yandan değerlendirmenin söz konusu hastalığa neyin sebep olduğu konusunda kesin yanıtlar vermediğinin de altı çizilerek, bunun hastalıktan etkilenenler arasında ABD hükümetinin durumu yeterince ciddiye almadığı hususunda daha fazla hayal kırıklığına yol açabileceğine dikkat çekildi.

Haberlerde, ABD’de şu ana kadar 96 farklı yerde yaklaşık 1500 benzeri vakanın rapor edildiği bilgisi de paylaşıldı.

Havana Sendromu nedir?

Adını, ortaya çıktığı Küba’nın başkenti Havana’dan alan gizemli hastalık, ilk olarak 2016-2017 yıllarında Küba’da görev yapan Kanadalı ve ABD’li diplomatlar ile ailelerinde görülmüştü.

Ülkedeki diplomatik personel ve aileleri, baş dönmesi, denge ve duyma kaybı, anksiyete ve ‘bilişsel sis’ diye nitelendirdikleri semptomları bildirmeye başlamıştı. Bu kişiler, bir anda çevredekilerin duymadığı şekilde gürültüler duyduklarını ve ardından baskı ve titreme hissettiklerini belirtmişti.

Kanada’nın Havana Büyükelçiliğinde görevli personelde, 2017 ilkbaharında ‘Havana Sendromu’ olarak adlandırılan gizemli rahatsızlığın yol açtığı baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetler görülmeye başlanmıştı.

ABD’nin Küba’daki büyükelçiliğinde görevli 21 kişide de benzer şikayetler görülmüş, Washington yönetimi, Eylül 2017’de ülkede ikinci derecedeki personelinin büyük bölümünü geri çekmişti.

Sonraki yıllarda, Kolombiya’nın Bogota ve Avusturya’nın Viyana şehirlerinde de en az 60 olay da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında benzeri vakalar rapor edilmişti.

Diğer Haberler