KıbrısManşetSiyasetToplum

“Adanın kuzeyinde tuz çoktan koktu!”

Maviş, YÖDAK üyelerinin kendi diplomalarının dahi mahkemelik olduğu bu sistemde, hangi üniversitenin insan kaçakçılığına bulaştığı, hangisinin düzmece belgelerle diploma sattığının nasıl belirleneceğini sorguladı

Maviş, YÖDAK üyelerinin kendi diplomalarının dahi mahkemelik olduğu bu sistemde, hangi üniversitenin insan kaçakçılığına bulaştığı, hangisinin düzmece belgelerle diploma sattığının nasıl belirleneceğini sorguladı.

“YÜKSEKÖĞRENİM KRİZ ÜZERİNE KRİZ YAŞIYOR”
Ülkede “denetimsizlikten” dolayı yükseköğrenimde yaşanan skandallara işaret ederek, “Yükseköğrenim, eğitim ve bilimden çok insan kaçakçılığı, intihal ve sahte diploma yolsuzlukları ile anılıyor” diyen Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, “Kitle turizmi anlayışıyla ‘daha fazla öğrenci, daha fazla üniversite, daha az maaş, daha az personel’ düşüncesine sahip patronların eline verilmiş denetimsiz yükseköğrenim kriz üzerine kriz yaşamaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“YÖDAK’IN KENDİSİ KRİZE DÖNÜŞTÜ”
Maviş, açıklamasında üniversiteleri denetleyen kurum Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’na da bazı eleştiriler yönelterek, “Üniversiteleri denetleyecek yapı olan YÖDAK üyelerinin kendi diplomalarının dahi mahkemelik olduğu bu sistemde, hangi üniversitenin insan kaçakçılığına bulaştığını, hangisinin intihal yaptığını ve düzmece belgelerle diploma sattığını, hangisinin akademisyenlerin emeklerinden ve emekliklerinden çaldığını nasıl tespit edebilecektir?” diye sordu.

“SİYASAL ETİK EROZYONA UĞRADI, EKONOMİK MUTSUZLUK HAD SAFHADA”
Maviş, “Anayasa’ya bağlılık yemini etmiş siyasetçi ve bürokratlarının kendilerini yasalarının üzerinde görmeleri, bulundukları makamları imtiyaza dönüştürmeyi hak saymaları, siyasetin içine düştüğü etik sorunlar her gün karşımıza çıkmaktadır” dedi. “Hükümet ortaklarından biri olan Sn. Erhan Arıklı’nın mal varlığı ve servetindeki artış, turistik T, kiralık araç ve taksi iznini torpil mekanizmasına göre verdiği iddiaları, bir diğer ortağı olan Sn. Ataoğlu ve Sn. Tosunoğlu ile ilgili basına çıkan rüşvet iddiaları halen belirsizliğini koruyor” diyen Maviş, T&T Havalimanı Şirketi’ne yapılan ödeme ve KIB-TEK’in akaryakıt alımlarında yaşananlarla ilgili de bir gelişme olmadığına da işaret etti.

 

Diğer Haberler