KıbrısManşetToplum

Akdeniz köyünde caretta caretta yavruları denizle buluştu

SPOT, bir etkinlik düzenleyerek bugün Akdeniz köyünde caretta caretta yavrularını denizle buluşturdu

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti (SPOT), Akdeniz köyünde bugün saat 19.30’da caretta caretta yavrularının deniz ile buluşturulması etkinliği düzenledi.

Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlik renkli görüntülere sahne olurken, yavru caretta carettalar denizle buluştu.

CARETTA CARETTA KAPLUMBAĞASI

Caretta caretta, Caretta cinsine bağlı bir deniz kaplumbağası türüdür.

Yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmaz. Sırt tarafı kırmızımsı kahverengi, alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir. Bacakları yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimi almıştır ve dış kenarlarında en fazla 2 tırnak bulunur. Erkekleri hem daha uzun hem de geriye doğru kıvrılmış tırnakları ve uzun kuyrukları ile dişilerinden ayrılır. Oksijeni havadan almasına rağmen uzun süre su altında kalabilir. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Tek seferde 100 yumurta bırakabilir (162’ye kadar tespit edilmiştir). Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.

Akdeniz sahillerine yayılmıştır. En önemli yumurtlama bölgesi Adana’nın Yumurtalık ilçesi ve Belek, Anamur, Köyceğiz, Dalyan sahilidir. Kıbrıs sahillerinde de caretta carettaların yumurtlama alanları mevcuttur. Kabuk boyları 1 metre kadar büyüyebilir. Balıklar, kabuklular ve su canlıları (özellikle deniz anaları) ile beslenir.

Yaklaşık Eosen’den beri yeryüzünde oldukları bilinmektedir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi yüzünden ve ışık kirliliği nedeniyle bugün sayıları giderek azalmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altında tutulmaktadır.

Diğer Haberler