GenelKıbrısManşet

Akıncı: Türkiye’deki siyasal anlayışların buraya taşınması, ülkemizde huzursuzluğa neden olacak

4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada dün Sol Hareket üyelerinin ifadeye çağrılarak tutuklanma sürecine kadar varan sürece değindi.

“Love Erdoğan” yazılı pankartların karalanması olayıyla ilgili polisin başlattığı soruşturma kapsamında Mağusa Polis Müdürlüğü’ne ifadeye çağrılan dört kişi hakkında sosyal medyasından açıklama yaptı.

Türkiye’deki siyasal anlayışların buraya taşınmış olması, bu topraklarda hukuksuzluk ve huzursuzluğun artmasından başka bir işe yaramayacaktır” ifadelerine yer veren Akıncı, Türkiye’de geçerli olan ve orada yaşayan vatandaşlara uygulanan demokrasi ve hukuk normlarının, Kıbrıslı Türk toplumunun benimseyeceği düzeyde olmadığını belirtti.

4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama:

“Dün Mağusa’da yaşanan ve Sol Hareket’e mensup gençlerin tutuklanmasına varan olayın özünü gözden kaçırmamak gerekir. En büyük yanlışlardan biri Türkiye’deki siyasi yapılanmanın şubelerini, üstelik yasal bir zemini de bulunmadan, burada oluşturmak olmuştur. Görevde olduğum sürede TC’nin buradaki yetkililerine de bunun vahim bir hata olduğunu belirtmeme rağmen bu yanlışta ısrar edilmiştir. Türkiye’deki siyasal anlayışların buraya taşınmış olması, bu topraklarda hukuksuzluk ve huzursuzluğun artmasından başka bir işe yaramayacaktır. Şu an Türkiye’de geçerli olan ve orada yaşayan milyonlarca insana dayatılan demokrasi ve hukuk normları, Kıbrıslı Türk toplumunun benimseyeceği ve layık olduğu düzeyde değildir. Yaşamaya başladığımız sorunlar ve dünkü tutuklama benzeri olaylar; Türkiye’de geçerli olan anlayışların buraya taşınmak istenmesinden başka bir şey değildir ve bunu kabullenmemiz de mümkün değildir.”

Diğer Haberler