KıbrısManşetSporToplum

Akraba hakemler

Baba-oğul deyince Türkiye’yi başarıyla temsil eden Cüneyt Çakır akla ilk gelen isim. Hatta Çakır Avrupa arenasındaki başarılarıyla babası Serdar Çakır’ı geride bırakmayı başardı

Dün hakem yazmıştık, yine ordan devam edelim; Türkiye’deki futbol hakemleri genellikle hafta sonları taraftarlarla ana, avrat, silah, küfür filan akraba olurlar ya, bugünkü yazımız bu değil. Bugünkü yazımız gerçek akrabalık cinsinden bir deneme yazısı olacak.

Türkiye Profesyonel Lig’de geçen yıl 39 hakem 313 Süper Lig maçı çevirmiş. Şu ana 43 tane Üst Klasman, 86 tane Üst Klasman Yardımcı Hakem bulunuyor. Klasman Hakem sayısı ise 154. Liglerde 305 tane de Klasman Yardımcı Hakem görev yapıyor. Böylece Profesyonel Liglerde toplam 588 tane hakem yeşil sahalara çıkıyor. Bunların 77 tanesinin babasının ya da yakın bir akrabasının daha önce hakemlik görevi yaptığı rakamlara yansımış durumdaymış.

Gelecek dönemde üst klasmana çıkmaya aday, klasman hakemleri içinde tam 22 tane İstanbul Bölgesi’nden hakem var. 22 hakem içinden 8 tanesinin üst klasmana yükselme ihtimali bulunuyor. Bu 8 hakemin 7’sinin babasının eskinden hakemlik yapmış olması dikkat çekiyor. Söz konusu kişiler sezon sonunda elde edecekleri puan ortalamalarına göre üst klasmana çıkma şansı yakalayacaklar. Ama bu sayının kaç olacağı ise üst klasmandan ayrılacak hakem sayısına göre netleşecek. Geçmişte bu listede yer alan hakemler arasında Mustafa Kürşat Filiz, Oğuzhan Oğuzlu, Abdullah Buğra Taşkınsoy, Burak Taşkınsoy, İlker Yasin Avcı, Can Cengiz, Çağdaş Altay’ın babalarının geçmişte hakem olarak görev yapmış.

Baba-oğul deyince Türkiye’yi başarıyla temsil eden Cüneyt Çakır akla ilk gelen isim. Hatta Çakır Avrupa arenasındaki başarılarıyla babası Serdar Çakır’ı geride bırakmayı başardı. MHK’de görev alan Oğuz Sarvan da babadan hakem olanlardan. Eskilerden Talat Tokat-Metin Tokat baba-oğul ikilisi ilk akla gelenlerden. Şahin Taşkınsoy’un ise iki oğlu birden hem Burak, hem de Buğra babalarının izinden giderek hakemliği seçmiş isimler. Bu sezon üst klasman hakem listesinde çok sayıda hakemin akrabalarının geçmişte bu mesleği icra ettikleri görülüyor.
Süper Lig’deki babalar ve oğullar mı? Cüneyt Çakır – Serdar Çakır; Kerem Ersoy – Fahir Ersoy; Burak Şeker – Adnan Şeker; İlker Takpak – Münir Takpak; Hakan Ceylan – Hasan Ceylan; Bahattin Şimşek – Selami Şimşek; Abdülkadir Bitigen – Galip Bitigen. Sonuç mu? Bu durumda torpilli atama bir’yana, illâ ki bir tecrübe aktarımı avantajı var. Olsun da, mâlum tecrübe konuşur.

Bizde durum ne? Ecvet Kanatlı, Bengü Topaloğlu, Arif ve Cemre Malek Kardeşler ve Osman Özpaşa ilk aklımıza gelenlerden babadan hakemler. İlk aklıma gelen darısı Süper Lig Hakemimiz Osman Özpaşa’nın Atlas Bebe’sine; Ömürlerine bereket.

Diğer Haberler