DünyaGenelKıbrısManşetTürkiye

Amerikalılar Guterress’e güveniyor

Cenevre zirvesi sonrası değerlendirmelerin yanı sıra  yaz aylarında ikincisinin de yapılacağı ifade edilen zirve öncesi diplomatik temaslar devam ediyor.

Cenevre’de gerçekleştirilen gayrı resmi 5+BM toplantısında ortaya çıkan durum ve bundan sonraki süreçle ilgili Kuzey ve Güney’deki siyasi partilerle dirsek temasında bulunan Ada’daki “Amerikalı yetkililerin” BM Genel Sekreteri Antonio Guterress’e güvendiği ve desantralize ya da bir başka isimle ortaya bir formülün çıkacağına inandıkları öğrenildi.

Amerikalı yetkililerin konuyla ilgili “ismin önemli olmadığını, bu çerçevede bir uzlaşıya varılacağını” düşündükleri belirtildi.

Öte yandan Amerikalı yetkililerin, Cenevre zirvesinde Guterres’in Türk tarafına “Güvenlik Konseyi kararının değişimine ilişkin” taleplerinin de gerçekleştirilmesinin “mümkün olmadığını” orada nakletmiş olduğunu da ifade ettikleri öğrenildi.

Diğer yandan ise tüm dikkatler hem 30 Mayıs’ta Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek parlamento seçimlerindeyken, hem de ABD Başkanı Joe Biden ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Haziran ayındaki NATO Zirvesi’nde ki ikili görüşmesinde…

Ayrıca, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un da Güney Kıbrıs’taki parlemento seçimleri ardından Ada’ya gelmesinin beklendiği de edinilen bilgiler arasında

 

Diğer Haberler