KıbrısManşet

Antalya Diplomasi Forumu’na 15 devlet ve hükümet başkanının katılımı bekleniyor

Dünyanın dört bir yanından devlet başkanlarının katılım göstereceği Antalya Diplomasi Forumu bugün gerçekleştiriliyor... Foruma KKTC'den de temsilciler katılacak...

Dünyanın dört bir yanından devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geleceği Antalya Diplomasi Forumu bugün başlıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenecek foruma, 15 devlet ve hükümet başkanının katılımı bekleniyor.

KKTC’DEN DE KATILIM OLACAK

2.Antalya Diplomasi Forumu’na KKTC’den resmi forum internet sitesine göre üst düzey katılımcılar şöyle:

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Eski Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu.

Öte yandan dün Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunan Başbakan Faiz Sucuoğlu da Foruma katılacağını ifade etti.

Dünyanın gözü Antalya’da gerçekleşecek Rusya ve Ukrayna Dışişleri bakanlarının görüşmesine çevrildi. Antalya Diplomasi Forumu da, ev sahipliği yapacağı bu kritik görüşmeye kadar yoğun katılımıyla gündemde. Foruma bu yıl 15 devlet ve hükümet başkanı, 67 bakan ve 44 sivil toplum örgütü temsilcisi katılacak.

İkinci kez düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’nun teması “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” olacak. Çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ile dışişleri bakanı, küresel sorunlar konusunda görüş alışverişinde bulunacak. Forumun açılış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Geçen sene uluslararası alanda dikkati çeken etkinliğe bu yıl ilgi daha da arttı. Küresel sorunlar bu yıl da Antalya Diplomasi Forumu’nda tartışılacak.

İkinci Antalya Diplomasi Forumu’nun teması; gelişen teknoloji ile değişen iletişim araçlarından hareketle “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak.”

Üç gün sürecek forumda; Enerji Güvenliği, Metaverse, İklim Değişikliği ve Göç gibi pek çok konu ele alınacak. İlk yılında uluslararası aktörlerin dikkatini çekmeyi başaran foruma bu yıl ilgi daha da arttı.

15 DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANI, 67 BAKAN, 44 ÖRGÜT TEMSİLCİSİ KATILACAK

Antalya Diplomasi Forumu geçen sene 11 devlet ve hükümet başkanı ile 45 bakan ağırladı. Bu yıl, konuk edilecek devlet ve hükümet başkanı sayısı 15’e, bakan sayısı 67’ye yükseldi. Ayrıca NATO ve AGİT’in de arasında bulunduğu 44 üst düzey Bölgesel ve Uluslararası Teşkilatın temsilcisi katılacağını bildirdi. Foruma 2 bin 500’ün üzerinde fiziksel, 10 binin üzerinde çevrim içi katılım bekleniyor.

LİDERLER OTURUMU, PANEL VE GENÇLERLE BULUŞMA ETKİNLİKLERİ PLANLANIYOR

Antalya Diplomasi Forumu’nda küresel sorunların yanı sıra bölgesel gerilimler de ele alınacak. Farklı formatlardaki platformlarda katılımcılara söz hakkı tanınacak. Liderler oturumu, panel, gençlerle buluşma etkinlikleri yapılacak.

Ayrıca, Türkiye’nin tanıtılması için kültürel faaliyetler de düzenlenecek. Dijital sergi alanları kurulacak.

Diğer Haberler