DünyaKıbrısManşetSiyaset

Ataoğlu, TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. yılı nedeniyle düzenlenen konser etkinliğine katıldı

Ataoğlu, TÜRKSOY 30’ncu yıl etkinlikleri kapsamında Bakü’de düzenlenen konser öncesi Azerbaycan medyasına yaptığı açıklamada vurguladı

Ataoğlu, TÜRKSOY 30’ncu yıl etkinlikleri kapsamında Bakü’de düzenlenen konser öncesi Azerbaycan medyasına yaptığı açıklamada vurguladı;

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. Yılı dolayısıyla, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın ardından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen konser etkinliğine katıldı.

Bakü’nün simgelerinden Haydar Aliyev Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi İnsani Politikalar, Diaspora, Multikulturalizm ve Din İşleri Dairesi Başkanı Fereh Aliyeva, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Kültür Bakanlıkları temsilcileri ve Azerbaycan’da mukim diplomatik misyon temsilcileri, kültür ve sanat camiasının seçkin üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Ataoğlu, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı, Kültür Dairesi Müdürü, Şirin Zaimağaoğlu’nun da eşlik ettiği etkinlikte konser öncesinde Merkezin fuaye alanında, Azerbaycan’da gerçekleştirilen “TÜRKSOY Kültür Günleri” kapsamında “TÜRKSOY 30 Yıl” Fotoğraf Sergisi ile “23. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması” Resim Sergisi’ni ziyaret etti, sanatçılarla görüştü, eserler hakkında bilgi aldı.

Sergi ziyareti sonrasında Azerbaycan ve Azerbaycan’da bulunan TÜRKSOY üye devletlerden gelen basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ataoğlu, Bursa’nın ardından 2023 yılı TÜRKSOY Kültür Başkenti olarak ilan edilen Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde gerçekleştirilen TÜRKSOY Kültür Bakanları toplantısının gerçekleştirildiğini, toplantıda önemli ve değerli kararlar alındığını belirtti.

Ataoğlu, Türk devletlerinde, Türkçe dilinin yaygınlaştırılması amacıyla, Nasrettin Hoca’nın filmlerinin hazırlanarak, üye devletlerde gösterilmesi kararının alındığını belirtti.

Bir diğer önemli kararın, TÜRKSOY üye devlet temsilcileri tarafından oluşturulacak komitelerle, Türk devletleri gençlerinin, etkinliklerde bir araya gelmesinin sağlanacak olmasının önemine dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TÜRKSOY’a üye Türk Devletleri ile KKTC arasında dostluk köprülerinin oluşturulmasını pekiştirmek arzu ve gayreti ile çalıştıklarını da dile getirerek, “Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile olduğu gibi Azerbaycan ve diğer Türk Devletleri ile dostluk köprülerini oluşturmak arzusu ve çabası içerisindeyiz” dedi.

“ARTIK HİÇBİR ŞEY HAYAL DEĞİLDİR”
“KKTC Cumhurbaşkanı ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın görüşmesi, iki ülke arasında oluşturulmaya çalışılan dostluk köprülerinin temelini oluşturması bakımından, tarihidir, önemlidir, değerlidir” ifadelerini kullanan Ataoğlu, “Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da destekleri ile gerçekleştirilen iki ülke Cumhurbaşkanları görüşmesi ile artık hiçbir şey hayal değildir” ifadelerini kullandı.

“AZERBAYCAN HALKINI KKTC’DE AĞIRLAMAKTAN MEMNUNİYET DUYARIZ”
Ataoğlu, açıklamasında ayrıca, Azerbaycan halkına seslenerek, dost ve kardeş iki ülke halkının bir birini tanımaları için ziyaretlerin gerçekleştirilmesi adına çalışma başlatacaklarını dile getirerek, “dost ve kardeş Azerbaycan halkını KKTC’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağız” dedi.

Ataoğlu aynı zamanda KKTC halkının da Azerbaycan’a ziyaret gerçekleştirerek, iki dost ve kardeş ülke vatandaşlarının bir birlerini yakından tanımalarına olanak verecek çalışmaları da yürüteceklerini belirtti.

Konser öncesinde, TÜRKSOY Genel sekreteri Sultan Raev, Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli ve TÜRKSOY üye devletleri Kültür Bakanları ile bir araya gelen Ataoğlu, ardından konser salonuna geçti.

Konserin açış konuşmasını gerçekleştiren Fereh Aliyeva, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in TÜRKSOY’un 30. Yılı münasebetiyle etkinlik katılımcılarına hitap ettiği mektubunu okudu.

Konuşmasının ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, TÜRKSOY’un 30. yılı münasebetiyle Azerbaycan’ın önemli kültür ve sanat insanları: Halk Yazarı Elçin Efendiyev, Halk Sanatçıları Polad Bülbüloğlu, Şefige Memmedova, Nureddin Mehdihanlı, Faik Süceddinov, Halk Ressamları Ferhad Halilov ve Sakit Memmedov’a TÜRKSOY’un “Şeref” madalyalarını takdim etti.

TEKAKPINAR BÜYÜLEDİ
Madalya takdiminin ardından sahne alan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan sanatçılarının da yer aldığı konserde, Kırgızistan’daki 3. Meykin Uluslararası Müzik Yarışması’nda KKTC’yi temsil eden ve yarışmada birinci olan başarılı sanatçımız Begüm Tekakpınar da sahne aldı.
Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ortaya koyduğu performansı ile izleyenleri büyüleyen sanatçımız Begüm Tekakpınar, kendi bestesi olan Türkçe bir şarkı ile ülkemizi başarı ile temsil etti.

Diğer Haberler