ManşetPolisiye – Adli

Atasever’e, 35 ay sonra beraat kararı!

Güzelyurt’ta arkadaşının 15 yaşındaki zihinsel engelli kızına tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanık Bülent Ecevit Atasever, 35 ay sonra beraat etti.

Güzelyurt’ta arkadaşının 15 yaşındaki zihinsel engelli kızına tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanık Bülent Ecevit Atasever 35 ay sonra beraat etti. Sanık hakkındaki karar dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı. Füsun Cemaller’in başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’dan oluşan heyetin verdiği kararı Yargıç Barkın açıkladı. Barkın, mahkeme aşamasında tanık olarak dinlenen psikiyatri ve psikologların 15 yaşındaki kızın 8-9 yaşlarındaki bir çocuğun zihinsel kapasitesine sahip olduğunu söylediğini aktardı. Yargıç Barkın, mahkemede dinlenen 15 yaşındaki kızın sanığın araçta ve evde kendisiyle cinsel ilişkiye girdiğini anlattığını söyledi. Doktor kontrolünden geçirilen kız çocuğunun geçmişten kalan bir cinsel deneyim yaşadığının ancak yeni bir bulguya rastlanmadığının belirlendiğini kaydetti.

“Emare alınmadı, tahkikat eksikliği var”

Yargıç Berkut Barkın, olayla ilgili kız çocuğunun annesi, üvey babası ve iki tanığın ifade verdiğini ancak müşteki dahil tüm ifadelerde hem bireysel hem de kendi aralarında çelişkiler olduğunu belirtti. Tecavüz iddiasının gerçekleştiği öne sürülen araç ve evdeki yatak çarşafının emare alınmadığını, bu husus sorulduğunda polisin inceleme yaptığını, bir bulguya rastlamadıkları için emare almadıklarını söylediklerini, ancak bu durumun tahkikat eksikliği olduğunu söyledi.

DNA, swap ve doktor raporu yok, ifadeler çelişkili

Yargıç Barkın, gerek tanık ifadelerinin çelişkili olması, gerek kız çocuğunun ifadesinde teyit edilemeyen ve doğru çıkmayan hususlar bulunması, gerekse tecavüzle ilgili DNA, Swap ve doktor raporu olmamasından dolayı savcılığın tecavüz iddiasını makul şüpheden ari ıspat edemediğine vurgu yaparak, sanığı aleyhine getirilen 4 davadan beraat ettirdiklerini açıkladı. (Kamalı Haber)

 

Diğer Haberler