DünyaEkonomiManşetSiyaset

Başkanlık sonrasında Trump’ı bekleyen davalar

Göreve başladığı tarih olan 2017 Ocak’ından itibaren birçok dava ve soruşturmayla uğraşan Trump'ın sadece kendisini değil şirketini de bekleyen davalar var

ABD’de Joe Biden’ın başkanlık seçimini kazandığı duyurulurken Donald Trump ocakta koltuğu Demokrat rakibine devredecek gibi görünüyor.

Hukuk uzmanlarına göre, Trump’ın, başkanlığın sağladığı dokunulmazlıklar olmadan hakkındaki iddialar yüzünden hukuki problemlerle karşılaşması çok uzun sürmeyebilir.

Göreve başladığı tarih olan 2017 Ocak’ından itibaren birçok dava ve soruşturmayla uğraşan Trump’ın sadece kendisini değil şirketini de bekleyen davalar şu şekilde:

CYRUS VANCE’NİN SORUŞTURMASI

New York’daki Manhattan Bölge Başsavcısı Cyrus Vance, 2016 seçimlerinden önce Trump’la cinsel ilişkiye girdiğini söyleyen iki kadına sessiz kalmaları karşılığında Trump’ın o zamanki avukatı Michael Cohen’in sus payı ödediği iddiasıyla başlayan bir soruşturma yürütüyor.

Demokrat başsavcı, soruşturmasının belgede sahtecilikle banka, sigorta ve vergi kaçakçılığıyla epey genişlediğini belirtirken Trump ise bunu siyasi taciz diye nitelendirip iddiaları reddediyor.

Soruşturma Vance’nin, Trump’ın 8 yıldaki vergi iadelerini inceleme altına alma çabası sayesinde epey dikkat çekerken ABD Yüksek Mahkemesi ocakta, ABD başkanının görevdeyken eyaletin ceza soruşturmalarından muaf olmadığını belirterek Trump’ın vergi iadelerini gizli tutma teklifini reddetmişti.

Hukukçular, Vance’nin bu sayede muhtemelen Trump’ın mali kayıtlarını elde edeceğini söylüyor.

ABD Adalet Bakanlığı’ysa görevdeki bir başkanın suçlanamayacağını söylüyor. Ancak bölge başsavcısı federal savcı olmadığı için bu yasaya bağlı değil.

Eski bir New York savcısı olan Harry Sandick, davanın anayasal olup olmadığı konusundaki belirsizlik nedeniyse Vance’in Trump’ı suçlama konusunda isteksiz olabileceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

Trump görevden ayrıldığı zaman bu endişeler ortadan kalkacak.

Brown Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Corey Brettschneider, soruşturmanın Trump için tehdit oluşturduğunu söyledi ve ekledi:

Mahkeme celbi vermeleri ve Yüksek Mahkeme’ye kadar gidebilmeleri, ABD Başkanı hakkındaki soruşturmanın epey ciddi olduğunu gösteriyor.

MUHTEMEL ADALET BAKANLIĞI İNCELEMESİ

Trump’ın 2016 ve 2017’de 750 dolar (yaklaşık 6 bin lira) gelir vergisi ödediğini ifade eden New York Times haberine işaret eden hukukçular, Trump’ın vergi kaçırma suçuyla karşılaşabileceğini söyledi.

Trump ise, milyonlarca dolar vergi ödediğini ancak amortisman hakkı olduğunu belirterek vergi kaçırdığı iddialarını reddediyor.

Bu suçlamaları göz önüne alacak yeni bir adalet bakanının gelişiyle Trump’ın soruşturma altına alınabileceği düşünülüyor.

Diğer Haberler